more_horiz

"Sygnał z Brukseli był jasny, nie ma zgody na nielegalną migrację". Bonikowska o orędziu szefowej KE

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 12:23
- Jeśli chodzi o nielegalne przekraczanie granic Unii Europejskiej, to Ursula von der Leyen powiedziała jasno, że nie ma na to zgody, a te zewnętrzne granice Wspólnoty trzeba uszczelniać - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, szefowa Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

Gość PR24 komentowała i analizowała orędzie szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, która poruszyła kilka wątków, w tym dot. ochrony granic UE. Mówiąc o działaniach białoruskiego reżimu na granicy z Polską, Litwą i Łotwą, powiedziała, że "to atak hybrydowy, który ma zdestabilizować Europę".

W ocenie dr Małgorzaty Bonikowskiej, orędzie o stanie Unii Europejskiej to ważny moment, w którym z jednej strony przewodnicząca Komisji Europejskiej podsumowuje to, w jakim momencie znajduje się Wspólnota, a z drugiej strony pokazuje, w jakich obszarach trzeba pracować w dalszej perspektywie.

"Uszczelniać granice"

1200 Ursula von der Leyen pap (1).jpg
"Istoty ludzkie to nie karty przetargowe". Przewodnicząca KE surowo oceniła działania Białorusi przy granicach z UE

- To wypadkowa pomiędzy byciem liderem, który znajduje rozwiązania na problemy i wysyła sygnały uspokajające do tych, którzy jednak uważają inaczej, a tym, do czego Unia Europejska będzie dążyć i przy czym będzie się upierać. Sygnał był taki, że dogadała się ona w niektórych wątkach pakietu migracyjnego. Chodzi o to, by zewnętrzne granice uszczelniać, stąd poparcie dla Polski - zauważyła dr Małgorzata Bonikowska.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że Białoruś przeprowadza ataki hybrydowe na granicy, by zdestabilizować Europę. Ursula von der Leyen zapewniła o wsparciu Unii dla Polski, Litwy i Łotwy. Nawiązała do działań reżimu w Mińsku, który podsyca kryzys migracyjny. Powiedziała, że "Białoruś wypycha migrantów przez granicę i nie ma tolerancji dla tych działań".

Wspólnota obawia się napływu uchodźców z Afganistanu, ale w przeciwieństwie do 2015 roku nie mówi się już o obowiązkowym przyjmowaniu migrantów, ale przede wszystkim o pomocy na miejscu, w regionie. Szefowa Komisji Europejskiej powiedziała też, że Unia musi zadbać o bezpieczeństwo w swoim sąsiedztwie. Mówiła o nowych zagrożeniach, wymieniając ataki hybrydowe i cyberataki.


Posłuchaj
25:15 PR24_mp3 2021_09_15-11-33-06.mp3 Dr M. Bonikowska o orędziu szefowej KE ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (szefowa Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 15.09.2021

Godzina: 11:33

Zobacz także

Zobacz także