more_horiz

"Dla Polski lepsza byłaby tzw. koalicja jamajska". Saryusz-Wolski o wyborach w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 16:11
- To Zieloni i liberałowie zdecydują o kształcie koalicji i o tym, czy wybiorą sobie na szefa socjalistę Olafa Scholza, czy chadeka Armina Lascheta? Były już w historii Niemiec takie przypadki, że to wcale nie zwycięska partia dzierżyła urząd kanclerski - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PR24/JP

Niemcy będą prawdopodobnie potrzebowali porozumienia trzech partii, by powstał większościowy rząd. Według sondaży exit poll rysują się trzy scenariusze koalicyjne.


ZOBACZ TAKŻE
niemcy polityka wybory 1200.jpg
Kto uformuje rząd w Niemczech? "Rola FDP i Zielonych będzie kluczowa"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 może powstać tzw. koalicja jamajska od barw wiązanych z formacjami: zieloną - Zieloni, żółtą - FDP i czarną - CDU/CSU. - Przyłóżmy do tego papierek lakmusowy Nord Stream 2. Najbardziej "za" jest SPD. Również "za", choć mniej zaangażowana w sensie korupcji politycznej jest chadecja CDU/CSU. "Przeciw" są Zieloni, co należy docenić. Natomiast liberałowie z FDP proponują moratorium w tej sprawie. To Zieloni i liberałowie zdecydują o kształcie koalicji, czy wybiorą sobie na szefa socjalistę Olafa Scholza, czy chadeka Armina Lascheta? Już były takie przypadki w historii Niemiec, że to wcale nie zwycięska partia dzierżyła urząd kanclerski - ocenił europoseł PiS.

- Głównymi rozgrywającymi były dwie kolejne partie, były języczkiem u wagi, wybrały sobie tego, który więcej dawał. Patrząc przez pryzmat rurociągu Nord Stream 2, dla Polski lepsza byłaby "koalicja jamajska" - powiedział Jacek Saryusz-Wolski.- Najgorsza z kolei dla Polski byłaby znów wielka koalicja CDU/CSU-SPD. Na pewno jednak w stosunkach polsko-niemieckich, bez względu na to, kto będzie w Niemczech rządził, musi nastąpić przesilenie - dodał.

Innym scenariuszem możliwej koalicji rządowej jest tak zwana "koalicja sygnalizacji" (lub "świateł drogowych"), czyli rządy SPD (barwa czerwona), Zielonych (zielona) i FDP (żółta).

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Tadeusz Płużański

Gość: Jacek Saryusz-Wolski (europoseł PiS)

Data emisji: 27.09.2021

Godzina emisji: 15.08

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem