Powiązany Artykuł
![Paweł Jabłoński 1200 free.jpg](https://static.prsa.pl/images/67de369f-2a30-4b42-96bd-8efb0af925ac.jpg)
2021-10-07, 14:25
W Polskim Radiu 24 poruszono kwestię rozpatrywania przez Trybunał Konstytucyjny wniosku premiera Mateusza Morawieckiego odnośnie do wyższości prawa unijnego nad krajowym.
- Ta sprawa wzbudza emocje w kontekście, w jakim się dokonuje, czyli Planu Odbudowy. Rozważane jest to, czy dostaniemy pieniądze, które nam przysługują, czy też nie. Wszystko to wzbudza emocje, bo dotyczy właśnie pieniędzy i kwestii karania Polski za niewywiązywanie się z tego, co nasz kraj zdaniem Unii powinien robić - mówił Henryk Domański.
Profesor dodał, że "przypadek Polski nie jest odosobniony". - Istnieje pewna rozbieżność w poczynaniach polskiego rządu czy w systemu sądownictwa i prawie Unii Europejskiej. Myślę, że w grę wchodzą inne czynniki. Po pierwsze, Brukseli nie podoba się polski rząd. A po drugie, podlega ona sugestii ze strony partii opozycyjnych, głównie Platformy Obywatelskiej. Te dwa czynniki dominują - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
- Chodzi o ukaranie polskiego rządu czy też zmuszenie do dostosowania się do prawa unijnego. Patrząc z innej strony, Unia nie może odstąpić od tego, co zaczęła. Gdyby to zrobiła, podważyłaby swój autorytet oraz to, co robiła przez kilka ostatnich miesięcy. Unia jest pod presją, na którą sama się skazała - ocenił Domański.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Mirosław Skowron
Gość: prof. Henryk Domański, socjolog (PAN)
REKLAMA
Data emisji: 07.10.2021
Godz. emisji: 13.09
nj
REKLAMA