X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Polsce nie grożą żadne kary finansowe". Prof. Gontarski o możliwych konsekwencjach orzeczenia TK

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 14:27
- Orzeczenie TK jest odpowiedzią na te zapędy instytucji unijnych, które wychodziły poza ich kompetencje. Nie grożą nam w związku z nim żadne konsekwencje finansowe - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, adwokat, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Siedziba Trybunału Konstytucyjnego
Siedziba Trybunału KonstytucyjnegoFoto: Forum/Andrzej Hulimka

EN_Trybunał Konstytucyjny 1200.jpg
Jest orzeczenie TK w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP. 

Gość Polskiego Radia 24, prof. Waldemar Gontarski podkreślił, że "nie jest prawdą, żeby orzeczenie TK zakwestionowało jakikolwiek przepis prawa traktatowego Unii Europejskiej".

Posłuchaj
23:34 _PR24_AAC 2021_10_08-13-33-37.mp3 Prof. Waldemar Gontarski o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. prawa unijnego (Temat dnia/Gość PR24)

- Nic takiego nie miało miejsca. Trybunał zajmuje się m.in. wydawaniem wykładni konstytucji w kontekście przepisów międzynarodowych - z tego typu wyrokiem mamy tu do czynienia - tłumaczył. Dodał, że "zarówno francuski, jak i niemiecki trybunał poszły w swoich wyrokach dalej". 

Pytany o możliwe konsekwencje wyroku TK dla Polski, prof. Gontarski odpowiedział, że "żadne konsekwencje finansowe nam nie grożą". - Ten wyrok ma takie znaczenie, że przedstawia instytucjom UE, jaka jest polska tożsamość konstytucyjna i na czym polegają nasze zasady ustrojowe - wyjaśnił.

- Orzeczenie jest odpowiedzią na te zapędy instytucji unijnych, które wychodziły poza kompetencje przekazane im przez państwa członkowskie - podkreślił gość audycji.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Waldemar Gontarski (EWSPA)

Data emisji: 08.10.2021

Godzina: 13.33

kp

Czytaj także

"Nikt nie mówi o polexicie". Katarzyna Sójka o orzeczeniu TK

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 08:06
- My, jako Polska, przystąpiliśmy do UE jako suwerenne państwo i takim chcemy pozostać. Nikt absolutnie nie mówi o polexicie - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Katarzyna Sójka, poseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Grosse: instytucje UE przyznają sobie prawo supremacji nad narodowymi konstytucjami

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 11:39
- Niezależny Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się ws. konfliktu dotyczącego interpretacji prawa i my - jako państwo praworządne - musimy ten wyrok respektować - mówił w Polskim Radiu 24 europeista prof. Tomasz Grzegorz Grosse, odnosząc się do orzeczenia TK ws. wyższości konstytucji nad prawem unijnym.
rozwiń zwiń