X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Karol Nawrocki: jednym z głównych celów IPN jest przywrócenie sprawiedliwości transformacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 15:56
- Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wystąpiła z blisko 150 wnioskami o uchylenie immunitetu dla sędziów i prokuratorów orzekających w czasie stanu wojennego i w latach 80. - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Dr Karol Nawrocki
Dr Karol NawrockiFoto: PAP/Piotr Polak

Krzysztof Szwagrzyk 1200.JPG
IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych. Szwagrzyk: jest najlepsze na świecie

W rozmowie z Tadeuszem Płużańskim prezes IPN opowiedział o obecnej i zaplanowanej na najbliższy czas działalności instytutu. - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wystąpiła z blisko 150 wnioskami o uchylenie immunitetu dla sędziów i prokuratorów orzekających w czasie stanu wojennego i w latach 80. - poinformował dr Karol Nawrocki.

Podkreślił, że jest to "pierwszy krok na drodze współpracy IPN i prokuratury". - Trzeba pamiętać, że ta komisja formalnie podlega Prokuratorowi Generalnemu, ale współpraca między nami jest możliwa - przypomniał.

Posłuchaj
20:06 _PR24_AAC 2021_10_09-15-06-12.mp3 Dr Karol Nawrocki, prezes IPN o działaniach w celu przywrócenia sprawiedliwości transformacyjnej (Temat dnia/Gość PR24)

 - Razem z prokuratorem Andrzejem Pozorskim ustaliliśmy, że w najbliższym roku będziemy szukali możliwości współpracy wokół celów IPN. Jednym z nich jest oczywiście przywrócenie sprawiedliwości transformacyjnej - podkreślił prezes instytutu. - Dajemy sobie rok na to, żeby zdynamizować procesy w tym zakresie. To ogromna praca nie tylko Komisji, ale też Biura Poszukiwań i Identyfikacji - tłumaczył.

"Święta nekropolia"

Pytany o warszawskie Powązki, gdzie spoczywają nie tylko ofiary komunistycznego terroru, ale także sprawcy, odpowiedział, że "niestety IPN nie jest władny, by kompleksowo zająć się tym miejscem". - Ale jesteśmy gotowi do tego, by podejmować analizy historyczne, czy osoby, które są tam chowane nie służyły reżimowi komunistycznemu - mówił Nawrocki.

- Nasze zdanie co do Powązek Wojskowych jest niezmienne - nie należy tam chować tych, którzy służyli obcemu mocarstwu. Wesprzemy każdą inicjatywę, która będzie dążyła do tego, żeby uporządkować sytuację w tej świętej, polskiej nekropolii - podkreślił gość PR24.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Karol Nawrocki (prezes IPN)

Data emisji: 09.10.2021

Godzina emisji: 15.09

kp

Czytaj także

"Wiele osób wciąż czeka na sprawiedliwość". IPN o pociągnięciu do odpowiedzialności sędziów i prokuratorów z PRL

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:55
- Zbrodnie sądowe stanu wojennego wymagają konkretnych poczynań IPN w kierunku uchylenia immunitetów sędziom i prokuratorom wówczas oskarżającym - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki na poniedziałkowej konferencji pt. "Pociągnąć do odpowiedzialności karnej sędziów i prokuratorów z okresu PRL-u".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia pewnego listu. Wysłana 39 lat temu i nieotwarta aż do dziś przesyłka do Anny Walentynowicz trafiła do IPN

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:15
Wysłany 39 lat temu i nieotwarty aż do teraz list do Anny Walentynowicz trafił dziś do Instytutu Pamięci Narodowej. To życzenia świąteczne. Do adresatki nie dotarł.
rozwiń zwiń