Wiceszef MSWiA: walczymy z gangami przemytników migrantów
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik mówił w Polskim Radiu 24, że zapora na granicy polsko-białoruskiej będzie skutecznym elementem powstrzymywania i odstraszania migrantów. Podkreślił, że polskie służby tworzą też skuteczny system walki z gangami przemytników migrantów.
2021-10-20, 17:22
Sejm (14.10) uchwalił specustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Dokument przewiduje, że będzie to solidna i wysoka zapora wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Koszt inwestycji szacowany jest na 1,615 miliarda zł. Ustawę poparło 274 posłów, przeciw było 174, a jeden wstrzymał się od głosu.
Powiązany Artykuł
Jarosław Kaczyński: obecna wojna hybrydowa ma dwa fronty. Jeden na granicy, drugi w Warszawie
W Polskim Radiu 24 wiceszef MSWiA przypomniał, że wznoszenie zapory rozpocznie się, jak tylko prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o jej budowie. Mówił, że liczy, iż Senat przyjmie ustawę bez poprawek, gdyż spowodowałyby one jej powrót do Sejmu i odwleczenie rozpoczęcia prac. Maciej Wąsik podkreślał, że chodzi tymczasem o tempo.
"Warunki dot. bezpieczeństwa będą trudne"
- Chcemy budować szybko, chcemy budować w bardzo trudnych warunkach i pogodowych, i terenowych, i także w trudnych warunkach związanych z bezpieczeństwem, bo po drugiej stronie będą uzbrojone służby białoruskie. Bierzemy to wszystko pod uwagę - mówił. Wiceszef MSWiA dodał, że wydaje się, iż najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie podzielenie budowy na odcinki i rozpoczęcie prac na iluś odcinkach w tym samym czasie i równoległe jej na nich kontynuowanie.
Maciej Wąsik mówił, że Straż Graniczna prowadzi już w ramach prac przygotowawczych szczegółowe analizy istniejących, podobnych obiektów chroniących granicę. - Już mniej więcej wiemy, czego potrzebujemy i jak tylko ustawa wejdzie w życie, [to] będziemy to ogłaszać i będziemy starali się szukać bardzo szybko różnych firm, które będą w stanie to wykonać - mówił wiceminister. Dodał, że Straż Graniczna prowadzi także rozpoznanie rynku pod tym kątem. - Wydaje się, że będziemy mogli naprawdę szybko rozpocząć prace - podkreślił.
REKLAMA
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że zapora to nie tylko sam mur, ale także cały wieloelementowy system zabezpieczeń między innymi elektronicznych, które powodują, że całość jest trudna do sforsowania bez użycia specjalistycznego sprzętu. Dodał, że sama budowa zapory działa jak sygnał odstraszający dla osób, które chciałyby nielegalnie przekroczyć naszą granicę.
Czytaj również:
- Pavel Usau: Aleksander Łukaszenka próbuje wskrzesić stare sowieckie mity
- "Za użycie migracji jako broni politycznej". Polska i Litwa chcą kolejnych sankcji dla Białorusi
- Zarembiuk: Polska jako jedyna zorganizowała program pomocy dla potrzebujących Białorusinów
Wiceszef MSWiA podkreślał, że w normalnej sytuacji, to jest, "gdyby służby białoruskie nie współpracowały z tymi nielegalnymi migrantami, gdyby nie inspirowały tego [procederu], to wszystko, co bardzo szybko, dobrze i sprawnie zbudowało wojsko - ten płot z koncentriny (...) byłoby absolutnie wystarczające [aby uniemożliwić] każde przejście przez zieloną granicę". - Co do tego nie mamy wątpliwości - podkreślił.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Maciej Wąsik (wiceszef MSWiA)
Data emisji: 20.10.2021
Godzina: 15.33
REKLAMA
IAR/nt
REKLAMA