more_horiz

Małecki: TSUE chce karać Polskę za wprowadzanie takich samych rozwiązań, jakie są w innych krajach UE

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 17:50
- Spór z Brukselą to tak naprawdę spór o polską suwerenność i równe prawa w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych. 
Maciej Małecki
Maciej MałeckiFoto: PR24/DB

Gość PR24 mówił o sporze Brukseli z Warszawą i karze nałożonej przez TSUE na Polskę za brak likwidacji Izby Dyscyplinarnej. - Mamy do czynienia z mocnym tarciem na temat tego, czy Polska ma być krajem na równych prawach w Unii Europejskiej, czy też krajem podległem wobec innych krajów, czy środowisk biurokratów unijnych - podkreślił gość PR24.

Dodał, że TSUE czy środowiska biurokratów Wspólnoty chcą karać Polskę za wprowadzanie takich samych rozwiązań, jakie funkcjonują od lat w innych krajach Unii Europejskiej. To tak naprawdę, jak zauważył wiceminister aktywów państwowych, spór o suwerenność i równe prawa w Unii Europejskiej.


Sąd free shutter 1200.jpg
Tomasz Krawczyk: na Polsce wymusza się przeprowadzenie reformy sądownictwa według wskazówek UE

"Nie działać pod szantażem UE"

- O tym jak ma wyglądać system sądownictwa w Polsce, decydujemy w naszym kraju, nigdy tego prawa nie oddaliśmy komuś innemu. Są oczywiście przygotowywane projekty zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej, ale nie można tego robić pod szantażem instytucji unijnych, to nie jest droga do dialogu - mówił Maciej Małecki.

Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów.

- Zmiany będą zrobione zgodnie z zapowiedzią wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, ale Unia Europejska nie jest suwerennym państwem czyli ma tylko takie uprawnienie, które przekazały jej państwa członkowskie, nie ma wśród nich prawa stanowienia w Polsce wymiaru sprawiedliwości - podkreślił gość PR24.

Czytaj także:

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński już w wakacje zapowiadał likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wskazywał, że nie sprawdziła się ona. Także premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w debacie w Parlamencie Europejskim, zapowiedział, że ID SN zostanie zlikwidowana.


Posłuchaj
26:04 PR24_mp3 2021_10_30-15-33-01.mp3 M. Małecki o sporze Brukseli z Warszawą ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych

Data emisji: 30.10.2021

Godzina: 15:33 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem