more_horiz

Echa wystąpienia Bodnara w Niemczech. Prof. Musiał: było żenujące, obrażało Polaków

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 16:35
- To było tak żenujące, zwłaszcza forma. Były rzecznik praw obywatelskich - wydawałoby się, że poważna osoba, reprezentuje Polskę w ten sposób. To jest obrażające dla Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał (ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich, historyk).  
Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich
Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Odbierając w Niemczech nagrodę przyznaną przez Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich (Deutsch-Polnische Gesellschaft Bundesverband e.V.) Adam Bodnar porównał Polskę do dzikiego zwierzęcia, które Niemcy - jako mentor - mają oswajać. Zachęcał Niemców do twardego i zdecydowanego działania w sporze z polskim rządem bez oglądania się na odpowiedzialność za zbrodnie, jakich się na Polakach dopuścili.

forum adam bodnar 1200.jpg
Skandaliczne wystąpienie byłego RPO. Zobacz pełną treść przemowy

- Forma, w jakiej pan Bodnar wygłosił swoje przemówienie, sprawiła, że Niemcy nic z tego nie zrozumieli. To, co on wydukał, było tak niezrozumiałe, że nie sądzę, by niemieccy słuchacze zorientowali się, co miał na myśli - podkreślił prof. Musiał.

Posłuchaj
22:38 PR24_mp3 2021_11_06-15-07-23.mp3 Prof. Bogdan Musiał o wystąpieniu Adama Bodnara w Niemczech ("Temat dnia/Gość PR24") 

Gość audycji wskazał na niezrozumiałą gloryfikację niemieckiego prawa przez byłego RPO.  

- Żenująca była również treść. Nie wiem, czy pan Bodnar rozumie to, co powiedział. To jest poniżające, że w ten sposób polski polityk tak się wyraża. On się odwołuje do niemieckiego prawa. Do dzisiaj w niemieckim państwie prawa zbrodnie z okresu wojny, z Auschwitz, są przez Niemcy traktowane jako zgodne z ustawami. Czyli zbrodniarze, którzy dokonali na Polakach mordu, nie byli ścigani, ponieważ niemieckie sądy jeszcze w latach 70., 80. i 90. i potwierdzały to, że ci zbrodniarze przestrzegali ówczesnego prawa - podkreślił.             

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Bogdan Musiał (ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich, historyk)

Data emisji: 06.11.2021

Godz. emisji: 15.07

kmp

Zobacz także

Zobacz także