Leon XIV pogodzi Kościół Zachodu i Południa? Ekspert wyjaśnia

- Robert Prevost musiał pokazać innym kardynałom, że jest w stanie połączyć dwa typy kościołów, jakie istnieją na świecie: Kościół dobrze ustrukturyzowany, funkcjonujący w społeczeństwach konsumpcyjnych, poniekąd mocno zlaicyzowany i spychany na margines - z Kościołem ludowej wiary i mocnej obecności w życiu codziennym - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Radosław Rybkowski, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

2025-05-08, 22:00

Leon XIV pogodzi Kościół Zachodu i Południa? Ekspert wyjaśnia
Wierni na placu św. Piotra . Foto: PAP/EPA/ANDREA SOLERO

Nowy papież Leon XIV. "Ma bardzo duże doświadczenie" 

Wybrany w czwartek papież przyjął imię Leon XIV. Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że Robert Prevost ma bardzo duże doświadczenie, zarówno jako biskup, ale także jako zakonnik, augustianin. - Ma też doświadczenie pracy misyjnej w Peru. To są rzeczy, które go ukształtowały - powiedział ekspert. 

- Musiał pokazać także innym kardynałom, że jest w stanie połączyć jakby dwa typy kościołów, jakie istnieją na świecie: Kościół, dobrze ustrukturyzowany, który funkcjonuje w społeczeństwach konsumpcyjnych, poniekąd mocno zlaicyzowany i spychany na margines - z Kościołem ludowej wiary i mocnej obecności w życiu codziennym - dodał gość Polskiego Radia 24.

Posłuchaj

Radosław Rybkowski o Leonie XIV (Temat dnia) 7:25
+
Dodaj do playlisty

Leon XIV w swoim pierwszym wystąpieniu publicznym zaczął od pozdrowienia "pokój Wam wszystkim". - Niech pokój będzie z Wami wszystkimi! Najdrożsi bracia i siostry. To pierwsze pozdrowienie, jakie wygłosił zmartwychwstały Chrystus, dobry pasterz, który dał życie za swoją trzodę. I chciałbym, aby to pozdrowienie pokoju weszło do waszych serc, dotarło do waszych rodzin, do wszystkich narodów, do wszystkich, gdziekolwiek się znajdują na całej Ziemi. Niech pokój będzie z Wami - mówił papież. W odpowiedzi tłum zaczął wiwatować i wykrzykiwać imię papieża: "Leone, Leone".

Zakonnik i duszpasterz w Peru

Robert Prevost urodził się w 1955 roku w Chicago. Pochodzi z katolickiej rodziny nauczycieli. Wstąpił do Zakonu św. Augustyna 2 września 1978 roku, śluby wieczyste złożył w 1981, a święcenia kapłańskie przyjął rok później w Rzymie. Robert Prevost po latach pracy duszpasterskiej i formacyjnej w Peru - m.in. jako prefekt w seminarium w Trujillo - został prowincjałem amerykańskiej prowincji augustianów, a następnie w latach 2001-2013 pełnił funkcję przełożonego generalnego całego zakonu.

REKLAMA

W 2014 roku papież Franciszek powierzył mu urząd administratora apostolskiego sede vacante diecezji Chiclayo w Peru, jednocześnie mianując go biskupem tytularnym Sufar. Sakrę biskupią przyjął w grudniu tego samego roku, a w 2015 został biskupem diecezjalnym Chiclayo. W latach 2020-2021 pełnił też funkcję administratora apostolskiego diecezji Callao.

Czytaj również:

***

Audycja: "Temat dnia"
Prowadząca: Magdalena Skajewska
Gość: prof. Radosław Rybkowski (amerykanista, Uniwersytet Jagielloński) 
Data emisji: 8.05.2025
Godzina: 20.52

Źródło: Polskie Radio 24/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej