Trwa COP26. Jakóbik: polityka ochrony klimatu może przesądzić o szybszym rozwoju gospodarczym
- Polska staje się adwokatem sprawiedliwej transformacji i rozwiązań, które pozwolą na zmiany, ale w sposób ewolucyjny i ze wsparciem finansowym - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik (biznesalert.pl).
2021-11-09, 14:45
W brytyjskim Glasgow trwa konferencja klimatyczna ONZ COP26. Wczoraj 40 państw uczestniczących w spotkaniu zadeklarowało odejście od węgla - państwa najwyżej rozwinięte mają to zrobić do roku 2030, a biedniejsze kraje - do roku 2040.
Powiązany Artykuł
Trwa konferencja klimatyczna COP26. Trudności z ustaleniem wspólnych postanowień
- Jeśli Polska ma partycypować w ambitnych celach klimatycznych, musi być zasilana odpowiednimi środkami. Próba zabrania jakichkolwiek środków będzie oznaczała, że szantaż polityczny z Brukseli dominuje nad osiąganiem celów klimatycznych - mówił w Glasgow premier Mateusz Morawiecki.
Wojciech Jakóbik zaznaczył, że COP26 może przynieść konkretne rozwiązania, jeżeli dyskusja na nim będzie ponadpolityczna. - Najbardziej ambitny projekt to Zielony Fundusz Klimatyczny, o którym rozmawiamy od kilkunastu lat. Chodzi o to, aby przekonać biedniejszych do ochrony klimatu w zamian za środki wsparcia, które ułatwią te działania. Oznacza to transfer technologii od bogatych krajów do biednych, jeśli te je przyjmą w celu ochrony klimatu, co w efekcie ma doprowadzić do rozwoju gospodarczego - wyjaśnił.
Gość audycji stwierdził, że porozumienie nie będzie łatwe. - Mamy pokłóconych uczestników rozmów, którzy z jednej strony przyznają, że trzeba chronić klimat, z drugiej - tłumacząc się kryzysem energetycznym - mówią że to może nie jest najlepszy moment (…). USA i grupa państw Europy Zachodniej przekonują, że należy podjąć jak najbardziej ambitne zobowiązanie, wyszły one z inicjatywą regulacji metanu, nie tylko dwutlenku węgla. Od razu wypisały się z tej inicjatywy Indie, Chiny i Rosja, kraje które miałyby duży problem z emisjami tego typu - relacjonował.
REKLAMA
Posłuchaj
- Najgorsze, co można zrobić, to powiedzieć, że jest kryzys energetyczny i wycofujemy się z polityki ochrony klimatu. Ma ona znaczenie także dla konkurencyjności gospodarczej. Mądrze poprowadzona, może przesądzić o tym, że nasza gospodarka będzie się rozwijać szybciej, a nie wolniej - mówił gość audycji.
Szczyty klimatyczne ONZ, tzw. COP (Conference of the Parties), to doroczne globalne spotkania, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Tegoroczna konferencja rozpoczęła się w niedzielę 31 października i potrwa do 12 listopada.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Wojciech Jakóbik
REKLAMA
Data emisji: 9.11.2021
Godzina: 13:08
Polecane
REKLAMA