"Anna Walentynowicz. Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy". Film o bohaterce Solidarności

Jesienią odbyła się premiera filmu poświęconego Annie Walentynowicz w reżyserii Krzysztofa Wojciechowskiego i Jerzego Zalewskiego. To obraz opowiadający o życiu niezłomnej bohaterki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", od jej dzieciństwa na Ukrainie, poprzez czasy stalinowskie w Polsce, aż do tragicznej śmierci w Smoleńsku. 

2021-11-11, 10:00

"Anna Walentynowicz. Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy". Film o bohaterce Solidarności
Anna Walentynowicz, Stocznia Gdańska, sierpień 1980. Fot. Stanisław Markowski . Foto: mat. prasowe

Gość PR24, Jerzy Zalewski, opowiedział o kulisach powstania filmu o Annie Walentynowicz. Film opiera się na trzech głównych liniach narracyjnych splatających się w żywą i ciekawą opowieść, w której losy dziewczyny z Kresów splatają się w sposób niebanalny z historią. 

Powiązany Artykuł

tablice 663.jpg
21 postulatów. Jeden z najważniejszych tekstów ludzkości

Wątek pierwszy opowiada o najważniejszych wydarzeniach z życia prywatnego i zawodowego Anny Walentynowicz, o jej pracy spawaczki i suwnicowej, o działalności w Lidze Kobiet. W końcu lat 70. XX w. Anna Walentynowicz działała w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża, za co została usunięta z pracy. W jej obronie wybuchł strajk Sierpnia 80. Mimo że była ona jednym z przywódców Solidarności, została zmarginalizowana przez Lecha Wałęsę. Lata 80. XX wieku to już jej działania antykomunistyczne i pobyty w więzieniu. Przeciwniczka Okrągłego Stołu i koncepcji III Rzeczpospolitej Polskiej została skazana na polityczny niebyt, renesans zainteresowania jej osobą nastąpił dopiero za prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Jerzy Zaleski podkreślał, że on i Krzysztof Wojciechowski spędzili z Anną Walentynowicz wiele czasu, towarzysząc jej w podróżach, zwłaszcza w okresie, kiedy prezydent Lech Kaczyński ją wspomógł, dzięki czemu mogła kontynuować swoją opowieść o Polsce. Gość PR24 mówił, że tegoroczny obraz nie jest jego pierwszym filmem o Annie Walentynowicz.

- Spotkałem ją w latach 90., kiedy wymyśliłem sobie, że zrobimy film "Podwójne dno" o Annie Walentynowicz. To był rok 1994. Ten film powstał, ale nigdy nie został wyemitowany. Uznany został za nową formułę dokumentu - donos polityczny - mówił.

REKLAMA

Czytaj także:

Drugi wątek filmu "Anna Walentynowicz. Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy" to podróż syna i wnuka bohaterki na Ukrainę i odkrywanie prawdy o pochodzeniu Anny Walentynowicz i własnych korzeniach. Wątek trzeci opowiada o tym, jak syn i wnuk, dwa lat po tragicznej śmierci mamy i babci w katastrofie smoleńskiej, muszą zmierzyć się z poszukiwaniem jej zwłok, by zgodnie z wolą zmarłej, pochować ją w grobie obok ukochanego męża. Janusz i Piotr Walentynowicze poszukują także prawdy o niej, odkrywając jednocześnie przed nami siebie samych.  


Posłuchaj

J. Zalewski o filmie o A. Walentynowicz ("Gość PR24") 22:36
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

REKLAMA

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Jerzy Zalewski (reżyser, producent)

Data emisji: 11.11.2021

Godzina: 08:35 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej