Ppłk Kropkowski: historia polskiego munduru jest ważnym elementem funkcjonowania sił zbrojnych
- Ważnym okresem jest czas dwudziestolecia międzywojennego, wtedy kształtował się mundur wszystkich rodzajów sił zbrojnych, które dzisiaj widzieliśmy podczas uroczystości - powiedział w Polskim Radiu 24 ppłk Witold Kropkowski. Gościem audycji była również mjr Małgorzata Lewandowska.
2021-11-11, 16:11
- Noszenie munduru jest uprawnieniem żołnierzy, ale niesie też za sobą wiele obowiązków. Wśród nich są: godne i odpowiednie zachowanie, właściwe jego dopasowanie, jak i dbałość o jego wygląd oraz właściwe postawy, w tym te patriotyczne - mówiła mjr Małgorzata Lewandowska.
Powiązany Artykuł
![mid-21b11230 (1).jpg](http://static.prsa.pl/images/c66f615e-45ad-4abc-b039-b1234ea5246b.jpg)
Święto Niepodległości. Prezydent: zmierzano do tego, by nasz naród zniszczyć, ale nigdy się to nie udało
Ppłk Witold Kropkowski dodał, że "historia munduru jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania sił zbrojnych. Jego początki sięgają XVI wieku. Na przestrzeni lat on ewaluował w różnych kierunkach. Był połączeniem tego, co działo się w Europie, oraz barw różnych służb narodowych".
- Zwróciłbym uwagę na dwa elementy w historii mundurów, które mamy. Po pierwsze w okresie Księstwa Warszawskiego pojawił się na nich bardzo ważny symbol dla żołnierzy. Jest to orzeł wojskowy, który pojawił się w tej formie, którą mamy praktycznie do dziś. Jest to orzeł z podniesionymi skrzydłami z koroną, który w szponach trzyma tarczę amazonek - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.
- Święto Niepodległości. Para prezydencka oddała hołd marszałkowi Piłsudskiemu
- Wszyscy ludzie Komendanta. Piłsudski zarządzał państwem poprzez nieformalny krąg władzy
- Nie tylko polskie miasta. Obchody Święta Niepodległości także poza granicami
- Drugim ważnym okresem dla munduru jest czas dwudziestolecia międzywojennego, wtedy kształtował się mundur wszystkich rodzajów sił zbrojnych, czyli te mundury, które dzisiaj widzieliśmy podczas uroczystości - dodał.
Powiązany Artykuł
![Paweł Skibiński_1_663x364.jpg](http://static.prsa.pl/images/053ad9c5-5061-49ab-a338-8756da3c074d.jpg)
Święto Niepodległości. Prof. Skibiński: odzyskiwanie wolności trwało kilka pokoleń
Zauważył też, że "15 listopada będziemy obchodzić Święto Służby Mundurowej i jest to uroczystość, która nawiązuje do wprowadzenia pierwszych dokumentów normujących właśnie umundurowanie żołnierzy".
Mjr Małgorzata Lewandowska pokreśliła, że nie każdy może nosić mundur. - Współczesne umundurowanie jest zastrzeżone, co oznacza, że mundury z zamieszczonymi na nich oznakami mogą nosić tylko żołnierze. Mamy wąską grupę użytkowników, którzy mogą użytkować mundur wojskowy pozbawiony oznak wojskowych, czyli niekompletny. Są to członkowie, instruktorzy, specjaliści zrzeszeni w różnego rodzaju stowarzyszeniach, które prowadzą działalność na rzecz obronności państwa, mają oni podpisane stosowne porozumienia współpracy, a także młodzież szkolna i akademicka realizująca przedsięwzięcia w ramach różnych form szkolenia dot. działań o charakterze obronnym - wyjaśniła.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: ppłk Witold Kropkowski i mjr Małgorzata Lewandowska
REKLAMA
Data emisji: 11.11.2021
Godzina: 15:06
nj
REKLAMA