more_horiz

Polska zawetuje "Fit for 55"? Prezes PiS o transformacji energetyczno-klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 07:11
- To jest bardzo trudny program. Nie będę w tej chwili rozstrzygał, czy my go zawetujemy, czy też nie. Na pewno tego rodzaju opcja też wchodzi w grę - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Kaczyński, prezes PiS. 
Pytany o pakiet klimatyczny Fit for 55,  Jarosław Kaczyński przypomniał, że Polska odpowiada za mniej niż 1 proc. światowej emisji CO2
Pytany o pakiet klimatyczny "Fit for 55", Jarosław Kaczyński przypomniał, że Polska odpowiada za mniej niż 1 proc. światowej emisji CO2Foto: Tom Whitfield/Shutterstock

Kilka miesięcy temu Unia Europejska przyjęła pakiet propozycji legislacyjnych "Fit for 55". Stanowi on aktualizację wcześniejszego Europejskiego Zielonego Ładu (The European Green Deal), a wśród jego założeń pojawia się m.in. postulat, aby UE już do 2030 roku osiągnęła redukcję emisji dwutlenku węgla aż o 55% względem 1990. 

Czytaj także:
Anna Moskwa 1200.jpg
Atom, wodór i negocjacje w sprawie Fit for 55. Nowa minister klimatu o wyzwaniach dla resortu

Pytany o program Jarosław Kaczyński przyznał, że jest on bardzo trudny i w tej chwili nie będzie rozstrzygał, czy Polska go zawetuje, czy nie. Zapewnił jednak, że obie opcje wchodzą w grę. Polityk podkreślił również, że zmiana klimatu ma miejsce i należy działać na rzecz poprawienia sytuacji. 

Czytaj także:

- Unia Europejska ma ograniczone możliwości, bo to jest 8-9 proc. emisji światowej. Polska jest poniżej 1 proc. - zwrócił uwagę wicepremier. - Trzeba brać pod uwagę, że Polska, ze wszystkich krajów UE, znajdowała się na starcie tego całego przedsięwzięcia. W najgorszej sytuacji po prostu. Dlatego oczekujemy, że to będzie jakoś uwzględnione, gdyż podejmujemy działania w tym kierunku - stwierdził. 

Jak przypomniał prezes PiS, będą budowane wiatraki, elektrownie gazowe, a także przewiduje się energetykę atomową. - Zrobimy wszystko, co trzeba, ale jest tu kwestia tempa. Próbuje się narzucić takie tempo, które nie doprowadzi do tego, że Polska będzie miała mniejszą emisję, tylko doprowadzi do tego, że - używając znanego powiedzenia - pójdziemy z torbami - ocenił gość Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu 24

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Jarosław Kaczyński, wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości

Data emisji: 16.11.2021

Godz. emisji: 7.06

jbt

Zobacz także

Zobacz także