more_horiz

"Gdzie jest Rzecznik Praw Obywatelskich?". Antoni Macierewicz o atakach na polskie służby na granicy

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 14:49
- Tutaj mamy do czynienia z atakowaniem praw obywatelskich i bezpieczeństwa polskich żołnierzy, obywateli, Polaków na granicy. Polscy żołnierze i funkcjonariusze, którzy stoją na terenie Polski, są atakowani fizycznie, rzuca się w nich kamieniami, różnymi przedmiotami, brutalnie się ich atakuje, lądują w szpitalu, a Rzecznik Praw Obywatelskich milczy... dlaczego? - pytał w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS, były szef MON Antoni Macierewicz.
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

Wczoraj na odcinku granicy ochranianym przez Placówkę w Dubiczach Cerkiewnych doszło do kilku prób siłowego przedostania się z Białorusi do Polski. Straż Graniczna informuje na Twitterze, że największa grupa liczyła około 200 cudzoziemców, pozostałe po kilkadziesiąt osób. Migranci byli agresywni. Rzucali kamieniami, petardami i używali gazu łzawiącego. W Polskim Radiu 24 o sytuacji na granicy mówił wiceprezes PiS, były szef MON Antoni Macierewicz.

Kryzys na granicy - Tusk broni Polski?

Gość PR24 komentował szerzej sytuację na granicy polsko-białoruskiej, działania Alaksandra Łukaszenki, Władimira Putina oraz Zachodniej Europy. Zwrócił uwagę na to, że w sytuacji kryzysu i zagrożenia działaniami hybrydowymi ze strony Białorusi, Polsce "nóż w plecy" wbiła Angela Merkel, rozmawiając z przywódcą Białoruskim, co pozwoliło mu na propagandowe wykorzystanie tej sytuacji i ogłoszenie, że został uznany za prawowitego prezydenta kraju.

Zwrócił też uwagę, że krytykujący za wszystko polskie władze Donald Tusk kreuje siebie jako obrońcę ojczyzny i jedynego, któremu zawdzięczamy wszystko w Europie, tymczasem wywiadu w tej kwestii udzielił zaraz po własnej rozmowie telefonicznej z wspomnianą wcześniej Angelą Merkel.

Antoni Macierewicz: gdzie jest Rzecznik Praw Obywatelskich?

Antoni Macierewicz zauważył, że tymi, którzy faktycznie bronią granic, są żołnierze i funkcjonariusze, atakowani na granicy z Białorusią. - Jestem zaskoczony i zniesmaczony milczeniem naszego przedstawiciela odpowiedzialnego za obronę praw człowieka i obywatela - mówił polityk.

- Tutaj mamy do czynienia z atakowaniem praw obywatelskich i bezpieczeństwa polskich żołnierzy, obywateli, Polaków na granicy - dodał. - Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy polscy żołnierze, polscy przedstawiciele straży granicznej, przedstawiciele innych służb, którzy stoją na terenie Polski, są atakowani fizycznie, rzuca się w nich kamieniami, różnymi przedmiotami, brutalnie się ich atakuje, tak, że lądują w szpitalu, a Rzecznik Praw Obywatelskich milczy... dlaczego? To jest po prostu rzecz szokująca. Mamy do czynienia z brutalnym, fizycznym atakiem na Polaków. Oni cierpią, oni ponoszą olbrzymie szkody. Jest obowiązkiem Rzecznika Praw Obywatelskich w takiej sytuacji wystąpić do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Że mamy do czynienia z atakiem ze strony białoruskiej i rosyjskiej, fizycznym, zorganizowanym atakiem na prawa obywatelskie i bezpieczeństwo Polaków. Nie wiem, dlaczego on milczy, to jest dla mnie szokujące - podkreślił Antoni Macierewicz.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:46 PR24_mp3 2021_11_20-13-08-12_Antoni.mp3 Antoni Macierewicz o sytuacji na granicy ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Antoni Macierewicz (wiceprezes PiS, były szef MON, marszałek senior Sejmu X kadencji)
Data emisji: 20.11.2021
Godzina emisji: 13.08

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także