more_horiz

Andrzej Bittel: jeśli to będzie konieczne, zamkniemy kolejowe przejścia graniczne

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 15:02
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej nadal nie został rozwiązany. W związku z groźbą zamknięcia kolejowych przejść granicznych, białoruskie służby wycofały napierających na Polskę migrantów z przejścia granicznego w Kuźnicy. Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel mówi jednak, że "jeśli reżim Łukaszenki stworzy warunki, w których będzie trzeba podjąć decyzję o wstrzymaniu ruchu kolejowego na granicy, to zostanie wstrzymany".
Andrzej Bittel
Andrzej BittelFoto: PR24/AK

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że w tej chwili nie jest rozważane zamknięcie kolejowego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej. Służby białoruskie wycofały migrantów z okolic przejścia i tym samym wypełniły warunki ultimatum polskiej Straży Granicznej.

Piotr Müller podkreślił, że dalsze decyzje będą zależne od sytuacji na granicy, a w razie eskalacji kryzysu możliwe jest wprowadzenie blokady handlowej na granicy z Białorusią. - Jest to nadal narzędzie, które jest w wachlarzu rozwiązań politycznych i gospodarczych, które mogą być wobec Białorusi stosowane. W tej chwili widzimy, że akurat w tym konkretnym miejscu sytuacja się nieco zmieniła, ale nie udawajmy, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej się ustabilizowała - mówił Piotr Müller.

SOK zatrzymał 30 nielegalnych migrantów

W Polskim Radiu 24 o sytuacji na granicy i działaniach kolei w związku z nią mówił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Gość audycji zwrócił uwagę na to, że Straż Ochrony Kolei co do zasady zajmuje się ochroną obszaru kolejowego, linii kolejowych, nastawni, górek rozrządowych, zapewnianiem bezpieczeństwa w tym obszarze i przeciwdziałaniem kradzieżom.

- Ale oczywiście SOK funkcjonuje też na granicach, bo mamy kolejowe przejścia graniczne (...). W tym aspekcie, w tym obszarze jest pełna współpraca i ze Strażą Graniczną, i z innymi służbami państwowymi odpowiedzialnymi za ochronę granicy - mówił Andrzej Bittel. - Mogę powiedzieć, że ponad 30 nielegalnych migrantów zostało we współpracy ze Strażą Ochrony Kolei zatrzymanych podczas przekraczania nielegalnego granicy - dodał.

Kolejowe przejścia graniczne będą zamknięte?

Wiceminister zwrócił także uwagę na to, że przejścia graniczne (jak do tej pory poza Kuźnicą Białostocką) nie są miejscami najintensywniej nawiedzanymi przez migrantów, bowiem na nich - wbrew pozorom - najtrudniej przekroczyć tę granicę. Zapytany, czy należy spodziewać się zamykania przejść granicznych kolejowych, stwierdził, że zależy to od rozwoju sytuacji.

- To jest takie miejsce, w którym dbać o bezpieczeństwo należy w sposób ponadstandardowy. Zobaczymy, jak się będzie sytuacja rozwijała. (...) Ja bym sobie życzył, żeby ruch graniczny kolejowy funkcjonował, natomiast jeśli reżim Łukaszenki stworzy warunki, w których będzie trzeba podjąć decyzję, że należy go wstrzymać, to zostanie wstrzymany - wyjaśnił.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:39 PR24_mp3 2021_11_21-14-06-08_Bittel.mp3 Andrzej Bittel: jak to będzie konieczne, zamkniemy kolejowe przejścia graniczne ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Andrzej Bittel (wiceminister infrastruktury)
Data emisji: 21.11.2021
Godzina emisji: 14.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem