X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ochrona zdrowia jest przygotowana na kolejny kryzys". Specjalista o rozwoju pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 21:31
 - Nasza ochrona zdrowia nauczyła się jak radzić sobie z kryzysem i jest przygotowana na kolejny. To jednak odbywa się dzięki olbrzymiemu poświeceniu lekarzy i medyków pracujących na froncie - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Maria Libura.
Maria Libura: szczyt obecnej fali pandemii będzie bardziej spłaszczony, ale tym samym także dłuższy
Maria Libura: szczyt obecnej fali pandemii będzie bardziej spłaszczony, ale tym samym także dłuższyFoto: Jakub Kaczmarczyk/PAP

W czwartek padł nowy rekord liczby zgonów czwartej fali pandemii koronawirusa w Polsce. W nowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 28 128 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem; zmarło natomiast 497 osób z COVID-19.

Gość audycji odniosła się do tych danych i nawiązała do wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który mówił, że nie ma pewności czy obecnie mamy do czynienia ze szczytem czwartej fali pandemii, czy być może nastąpi on dopiero wkrótce.

- Jest to zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami - powiedziała Maria Libura. Dodała, że "ta fala będzie przebiegać inaczej", co oznacza, że "szczyt będzie bardziej spłaszczony, ale tym samym także dłuższy".

Kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej podkreśliła także znaczenie szczepień oraz efektu, jaki ze sobą niosą. - Mimo tego, że mamy do czynienia z takim wariantem, którym łatwiej się zarazić, to nie mamy aż tak wielu zachorowań, hospitalizacji i ciężkich przypadków jak w poprzednich falach. To jest efekt szczepień - zaznaczyła. Dodała także, że część populacji ma już nabytą odporność dzięki przechorowaniu COVID-19.

"Nie mamy katastrofy w opiece nad chorymi na COVID-19"

Maria Libura była także pytana o to, czy zbliżamy się do granicy wydolności systemu ochrony zdrowia w Polsce. - Tutaj są dwie sprawy - na razie można powiedzieć, że dzięki doświadczeniom z poprzednich fal, ochrona zdrowia jest przygotowana na kolejny kryzys, ale to się nie odbywa bez kosztów - powiedziała.

Posłuchaj
09:37 PR24_mp3 2021_11_25-17-47-02.mp3 Maria Libura o sytuacji epidemicznej w Polsce ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Jak tłumaczyła, "całe siły rzucone są na walkę z pandemią i to oznacza, że wiele innych obszarów działa słabiej". - Więc tak naprawdę można powiedzieć, że nie mamy katastrofy w opiece nad samymi chorymi na COVID-19, którzy wymagają pomocy, choć lokalnie zdarzają się takie kryzysy" - wskazała.

Zbliża się kryzys wypalenia zawodowego lekarzy?

Specjalista wskazała, że "nasza ochrona zdrowia się nauczyła jak radzić sobie z tym kryzysem". - To jednak odbywa się dzięki olbrzymiemu poświeceniu lekarzy i medyków pracujących na froncie - powiedziała.

- Wystarczy porozmawiać jak wygląda ta praca i jak jest ciężka, żeby zobaczyć, że mamy przed sobą kolejny kryzys, który będzie związany z wypaleniem zawodowym części osób pracujących w tej chwili na najwyższych obrotach. To tez powinno stać się jakimś priorytetem jeżeli chodzi o zachowanie kadr w systemie ochrony zdrowia - powiedziała. Zaznaczyła, że kwestia ta zaczyna być jednym z przewidywanych globalnych problemów.

Zobacz także: dr Andrzej Anusz w Polskim Radiu 24

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu. 

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk

Gość: Maria Libura (kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej, UWM)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina: 17:47

ng

Czytaj także

"Musimy uniknąć kolejnego paraliżu systemu ochrony zdrowia". Prof. Gielerak o czwartej fali pandemii

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 16:00
- Jeżeli chcemy uniknąć kolejnego lockdownu, to powinniśmy wrócić do zasad DDM i szczepić się. Szczepienie powoduje zmniejszenie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby. Pełna walka z epidemią to połączenie tych zasad - mówił w Polskim Radiu 24 prof. gen. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skala zjawiska jest niepokojąca". Dr Michał Sutkowski o czwartej fali COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 21:45
- Wydaje się, że niedługo osiągniemy pułap 20 tysięcy zakażeń i jeśli nie wpłyniemy na przerwanie tej dynamiki, to przy 20 tysiącach zakażeń po 34 tygodniach będziemy mieli 400 zgonów związanych z tymi zakażeniami. Skala zjawiska jest niepokojąca - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Uczelnia Łazarskiego). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ważny w walce o zdrowie publiczne". Dr Michał Sutkowski o leku na COVID

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 19:00
- Wydaje się, że stosunkowo szybko będziemy mieli nowe narzędzia do walki z COVID-19. Jest to również ważne w walce o zdrowie publiczne, rozumianej szerzej niż tylko walka z koronawirusem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Michał Sutkowski. Polska zakontraktowała lek na COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podobnie jak cała UE, czekamy tylko na dopuszczenie leku przez Europejską Agencję Leków (EMA).
rozwiń zwiń