"Ochrona zdrowia jest przygotowana na kolejny kryzys". Specjalista o rozwoju pandemii

2021-11-25, 21:31

"Ochrona zdrowia jest przygotowana na kolejny kryzys". Specjalista o rozwoju pandemii
Maria Libura: szczyt obecnej fali pandemii będzie bardziej spłaszczony, ale tym samym także dłuższy. Foto: Jakub Kaczmarczyk/PAP

 - Nasza ochrona zdrowia nauczyła się jak radzić sobie z kryzysem i jest przygotowana na kolejny. To jednak odbywa się dzięki olbrzymiemu poświeceniu lekarzy i medyków pracujących na froncie - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Maria Libura.

W czwartek padł nowy rekord liczby zgonów czwartej fali pandemii koronawirusa w Polsce. W nowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 28 128 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem; zmarło natomiast 497 osób z COVID-19.

Gość audycji odniosła się do tych danych i nawiązała do wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który mówił, że nie ma pewności czy obecnie mamy do czynienia ze szczytem czwartej fali pandemii, czy być może nastąpi on dopiero wkrótce.

- Jest to zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami - powiedziała Maria Libura. Dodała, że "ta fala będzie przebiegać inaczej", co oznacza, że "szczyt będzie bardziej spłaszczony, ale tym samym także dłuższy".

Kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej podkreśliła także znaczenie szczepień oraz efektu, jaki ze sobą niosą. - Mimo tego, że mamy do czynienia z takim wariantem, którym łatwiej się zarazić, to nie mamy aż tak wielu zachorowań, hospitalizacji i ciężkich przypadków jak w poprzednich falach. To jest efekt szczepień - zaznaczyła. Dodała także, że część populacji ma już nabytą odporność dzięki przechorowaniu COVID-19.

"Nie mamy katastrofy w opiece nad chorymi na COVID-19"

Maria Libura była także pytana o to, czy zbliżamy się do granicy wydolności systemu ochrony zdrowia w Polsce. - Tutaj są dwie sprawy - na razie można powiedzieć, że dzięki doświadczeniom z poprzednich fal, ochrona zdrowia jest przygotowana na kolejny kryzys, ale to się nie odbywa bez kosztów - powiedziała.

Posłuchaj

Maria Libura o sytuacji epidemicznej w Polsce ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 9:37
+
Dodaj do playlisty

Jak tłumaczyła, "całe siły rzucone są na walkę z pandemią i to oznacza, że wiele innych obszarów działa słabiej". - Więc tak naprawdę można powiedzieć, że nie mamy katastrofy w opiece nad samymi chorymi na COVID-19, którzy wymagają pomocy, choć lokalnie zdarzają się takie kryzysy" - wskazała.

Zbliża się kryzys wypalenia zawodowego lekarzy?

Specjalista wskazała, że "nasza ochrona zdrowia się nauczyła jak radzić sobie z tym kryzysem". - To jednak odbywa się dzięki olbrzymiemu poświeceniu lekarzy i medyków pracujących na froncie - powiedziała.

- Wystarczy porozmawiać jak wygląda ta praca i jak jest ciężka, żeby zobaczyć, że mamy przed sobą kolejny kryzys, który będzie związany z wypaleniem zawodowym części osób pracujących w tej chwili na najwyższych obrotach. To tez powinno stać się jakimś priorytetem jeżeli chodzi o zachowanie kadr w systemie ochrony zdrowia - powiedziała. Zaznaczyła, że kwestia ta zaczyna być jednym z przewidywanych globalnych problemów.

Zobacz także: dr Andrzej Anusz w Polskim Radiu 24

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu. 

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk

Gość: Maria Libura (kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej, UWM)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina: 17:47

ng

Polecane

Wróć do strony głównej