more_horiz

Powołanie Instytutu Strat Wojennych. Prof. Bogdan Musiał: duża szansa dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 14:55
- Państwo niemieckie robiło wszystko, by nie zapłacić po wojnie reparacji wojennych i chronić niemieckich zbrodniarzy, którzy dopuścili się swoich czynów na terenie Polski - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk polityki niemieckiej.
Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Berlinie 25.11.2021 r.
Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Berlinie 25.11.2021 r.Foto: PAP/Marcin Obara

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w wywiadzie dla agencji dpa, że podpisał dokument ustanawiający Instytut Strat Wojennych. Kwestia odszkodowań wojennych "nie jest poza dyskusją, bo Polska została bardzo źle potraktowana, nie otrzymując reparacji" - powiedział.

Dzięki nowemu instytutowi badawczemu Polska chce uzasadnić swoje roszczenia o odszkodowania za szkody wyrządzone przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. Premier Morawiecki powiedział w rozmowie z agencją dpa, że podpisał dokument powołujący Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego.

Jak podkreślił prof. Bogdan Musiał, powstanie Instytutu otwiera przed Polską duże szanse. - Abstrahując od tego, czy otrzymamy reparacje czy nie (…), będzie to bardzo istotny element dla polskiej polityki, aby pokazać wreszcie opinii publicznej za Zachodzie skalę tego, co się stało i skutki II wojny światowej. To nie tylko fakt, że Niemcy zniszczyli Warszawę. Polska została uratowana przez Armię Czerwoną, ale nie została wyzwolona, nasz kraj był rabowany i wyzyskiwany przez dawnych sprzymierzeńców armii niemieckiej. Dla Polski wojna nie zakończyła się 8 maja 1945 roku - przypomniał historyk.

Gość audycji odniósł się również do wypowiedzi premiera Morawieckiego, który krytycznie skomentował rozmowy telefoniczne, jakie kanclerz Merkel przeprowadziła z białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką. 

- Angela Merkel usiłowała się tłumaczyć, ale podobne zarzuty stawiali wcześniej także niektórzy politycy niemieccy np. z partii Zielonych (…). Kanclerz rzeczywiście legitymizowała reżim. Aleksander Łukaszenka wykorzystuje również ten konflikt, by rozbić ogniska oporu wobec jego reżimu. To nie tylko wydarzenia na granicy, służby białoruskie aresztują opozycjonistów na Białorusi, to zniknęło z pola widzenia dziennikarzy i polityków. Łukaszenka nie działa sam, ma zielone światło ze strony Moskwy - zaznaczył prof. Bogdan Musiał.

Posłuchaj
22:38 PR24_mp3 2021_11_28-14-05-45.mp3 Prof. Bogdan Musiał o powołaniu Instytutu Strat Wojennych (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Bogdan Musiał

Data emisji: 28.11.2021

Godzina emisji: 14.05

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem