more_horiz

"Problemem większa zaraźliwość". Dr hab. Kuchar o wariancie Omikron

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 12:15
- Jeżeli mamy porównać, co jest gorsze w nowym wariancie, to jestem zdania, że zaraźliwość, nie zjadliwość. Ogromna liczba zarażanych osób przemnożona nawet przez mniejszy odsetek chorych da większe liczby bezwzględne chorych. Boimy się wariantów, które łatwo się przenoszą. Utrudnia nam to opanowanie epidemii - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych.
Trzecia dawka szczepionki znacznie zwiększa ochronę przed nowymi wariantami koronawirusa
Trzecia dawka szczepionki znacznie zwiększa ochronę przed nowymi wariantami koronawirusaFoto: Marina Demidiuk/Shutterstock

W poniedziałek minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie od 1 grudnia do 17 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych. W związku z wariantem Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzony zostaje pakiet alertowy obostrzeń.

Dr hab. Ernest Kuchar wyjaśniał, dlaczego niektóre z mutacji mogą być uznane za groźne. - Problem pojawia się wtedy, kiedy nowy wariant koronawirusa cechuje się większą zaraźliwością, czyli więcej osób zaraża się od jednego chorego, albo jeżeli jest bardziej zjadliwy, wyrwie się spod kontroli poszczepiennej, możemy też mieć problem z jego diagnozowaniem - zaznaczył.

- W Afryce zaobserwowano nagły wzrost zachorowań, podobne zjawisko nastąpiło po wariantach Alfa i Delta, to wskazuje na większą zaraźliwość mutanta, który wypiera poprzednią mutację. Pojawiły się także informacje, że zjadliwość nowego wariantu jest mniejsza niż poprzedniego, wirus „złagodniał” co zgadza się z ogólnymi tendencjami, z biegiem lat choroby zakaźne mają taką tendencję, zyskują przewagę te odmiany wirusa, które człowieka aż tak bardzo nie osłabiają - wyjaśniał ekspert.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, w ramach obostrzeń związanych z pojawieniem się wariantu Omikron koronawirusa wprowadzony będzie zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesoto, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Dodatkowo osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.

Posłuchaj

20:21 PR24_mp3 2021_11_30-11-07-55.mp3 Dr hab. Ernest Kuchar o wariancie Omikron koronawirusa (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

We wtorek odnotowano 19 tys. 100 przypadków COVID-19, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego tygodnia o blisko 5 proc.; to pierwszy dzień od początku czwartej fali, kiedy mamy zmniejszenie zakażeń - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr hab. Ernest Kuchar

Data emisji: 28.11.2021

Godzina emisji: 11/07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem