more_horiz

"Inflacja nie będzie tak wysoka". Marek Zuber o rządowej tarczy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 16:08
- Plusem tej tarczy jest to, że inflacja nie będzie tak wysoka, ale dłużej będzie się utrzymywała na podwyższonych poziomach. Obniżenia lub zniesienia akcyzy i VAT-u są korzystne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekonomista Marek Zuber, odnosząc się do projektu ustawy o tarczy antyinflacyjnej.  
Mark Zuber podkreślił, że będziemy obserwowali spłaszczenie inflacji
Mark Zuber podkreślił, że "będziemy obserwowali spłaszczenie inflacji"Foto: PR24/PJ

Rząd przyjął 30 listopada projekt ustawy dotyczącej tzw. tarczy antyinflacyjnej. Przewiduje ona m.in. obniżkę cen paliw. Będzie to możliwe poprzez obniżenie akcyzy, spadek opłaty emisyjnej oraz zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej.

Zmiany dotyczące paliw mają wejść od 20 grudnia. W przyszłym tygodniu w sprawie tarczy antyinflacyjnej zbierze się Sejm na dodatkowym posiedzeniu (8-9 grudnia).

"Spłaszczenie inflacji"

Marek Zuber odniósł się do ostatnio zaproponowanych rozwiązań i powiedział, że "z całą pewnością dzięki tej tarczy będziemy obserwowali spłaszczenie inflacji". Gość PR24 został też zapytany o szczyt inflacji. Jego zdaniem nastąpi on "na początku przyszłego roku".

- Uważam niezmiennie, że możemy się zbliżyć do dwucyfrowej cyfry w przypadku inflacji, chociaż rzeczywiście ograniczenie wzrostu cen ropy, gazu, prądu będzie tym, co może doprowadzić do tego, że jednak tych 10 proc. nie zobaczymy - ocenił ekonomista.

Wskazał, że "plusem tej tarczy jest to, iż inflacja nie będzie tak wysoka, ale dłużej będzie się utrzymywała na podwyższonych poziomach". W opinii ekonomisty "obniżenia lub zniesienia akcyzy i VAT-u są korzystne". 

Posłuchaj
22:25 zuberr.mp3 Marek Zuber o tarczy antyinflacyjnej ("Temat dnia/ Gość PR24") 

Marek Zuber zwrócił też uwagę na "zmiany podatkowe związane z Polskim Ładem". - 80 proc. gospodarstw domowych skorzysta z tych zmian głównie przez podwyższenie kwoty wolnej od podatku. To są działania przeciwstawne. Z jednej strony mamy obniżanie cen gazu, prądu i benzyny, a z drugiej strony dosypujemy pieniędzy, a to w sytuacji strachu przed inflacją będzie powodowało wzrost popytu, wzrost konsumpcji, wzrost kupowania przez Polaków, a mechanizm rynkowy mówi nam wyraźnie, że jak rośnie popyt przy takim samym poziomie podaży, to musi też dojść do wzrostu ceny - wyjaśnił Marek Zuber. 

Czytaj również:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Marek Zuber (ekonomista)

Data emisji: 2.12.2021

Godzina emisji: 15.09

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem