more_horiz

"Doskonale ukazywały ówczesną rzeczywistość". Tomasz Zapert o filmach Sylwestra Chęcińskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 14:40
- Spod jego ręki wychodziły nie tylko komedie, ale też filmy kryminalne. Jednym z nich jest "Wielki Szu". Doskonale ukazywały ówczesną rzeczywistość - powiedział w Polskim Radiu 24 o dorobku zmarłego Sylwestra Chęcińskiego Tomasz Zapert.
Tomasz Zapert podkreślił, że filmy Sylwestra Chęcińskiego doskonale oddawały rzeczywistość
Tomasz Zapert podkreślił, że filmy Sylwestra Chęcińskiego doskonale oddawały rzeczywistośćFoto: PAP/Piotr Wittman

Reżyser filmowy Sylwester Chęciński zmarł w środę we Wrocławiu w wieku 91 lat. Najbardziej znany jest z filmowej trylogii, opowieści o rodzinach Kargulów i Pawlaków: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć". Zagrali w niej tak popularni aktorzy, jak m.in. Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Anna Dymna, Jerzy Turek czy Janusz Kłosiński.

Dwa inne jego filmy, które miały milionową widownię kinową, to: "Wielki Szu" z Janem Nowickim w roli głównej oraz opowiadająca o stanie wojennym komedia "Rozmowy kontrolowane" w doborowej obsadzie aktorskiej ze Stanisławem Tymem w roli głównej, Ireną Kwiatkowską, Aliną Janowską oraz Jerzym Turkiem, Marianem Opanią, Ryszardem Kotysem i Krzysztofem Kowalewskim.

Klasyki filmowe

To właśnie te największe dzieła wskazuje Tomasz Zapert jako ikonę polskiego kina. - Kilku generacjom polskiego filmu bardzo dobrze znane są postacie Kargula i Pawlaka. Z pokolenia na pokolenie śmiejemy się, oglądając trzy komedie o tych sąsiadach. Wszyscy kojarzymy te postacie - powiedział.

Gość Polskiego Radia zauważa także, że zmarły reżyser wyjątkowo trafnie obsadzał poszczególne role. - Sylwester Chęciński miał dobrą rękę do aktorów. To u niego swojego pierwsze kroki na scenie stawiał jedenastoletni Marek Kondrat. Miał bardzo trafne obsady - powiedział.

- Spod jego ręki wychodziły nie tylko komedie, ale też filmy kryminalne. Jednym z nich jest "Wielki Szu". Doskonale ukazywały ówczesną rzeczywistość - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
06:28 PR24_mp3 2021_12_09-13-51-00.mp3 Tomasz Zapert o filmach Sylwestra Chęcińskiego (Gość PR24)

 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Tomasz Zapert

Data emisji: 09.12.2021

Godzina: 13:51

dz

Zobacz także

Zobacz także