Handel wpływami sędziów TSUE. Gontarski: potrzebne są daleko idące reformy instytucjonalne
- Zmiany i daleko idące reformy instytucjonalne w Unii Europejskiej są konieczne. Widać też, jak daleko sięga korporacjonizm sędziowski - mówił w Polskim Radiu 24 mecenas, prof. Waldemar Gontarski.
2021-12-09, 15:15
Francuski dziennik "Liberation" w serii artykułów napisał o lobbystach, którzy wywierają wpływ na sędziów TSUE i na urzędników KE. Francuska gazeta oskarżyła o korupcję i handel wpływami między innymi przewodniczącego TSUE sędziego Koena Lenaertsa oraz ważnych unijnych urzędników związanych z EPL.
- Tak się kończy, gdy nad sędziami, w tym przypadku TSUE, nie ma Izby Dyscyplinarnej. To także daje do myślenia, jak ten korporacjonizm sędziowski daleko sięga. Mamy więc jedną logiczną całość i pokazuje ona, jak daleko powinna pójść reforma TSUE, który obdarzony jest niemal kultem nieomylność, a od jego orzeczeń nie ma odwołań - powiedział prof. Waldemar Gontarski.
"Deficyt demokracji"
To, jak zauważył, jest deficytem demokracji i deficytem rządów prawa, ustrojowym, po stronie instytucji unijnych. Przypomniał, że system unijny jest taki, że jeśli jakiś komisarz jest skorumpowany, nie można w takiej sytuacji wyrazić wotum nieufności. Mecenas dodał, że dlatego potrzebne są daleko idące reformy instytucjonalne.
Z ustaleń "Liberation" wynika, że w latach 2010–2018 unijni politycy uczestniczyli w spotkaniach, które były nielegalnie finansowane z publicznych funduszy. W wydarzeniach mieli brać udział m.in. były szef KE Jean-Claude Juncker, były wiceprzewodniczący KE Jyrki Katainen czy Johannes Hahn, obecny komisarz UE ds. budżetu i bliski współpracownik przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen.
REKLAMA
Według "Liberation", pod wpływem lobbystów ma znajdować się również obecny szef Rady Europejskiej Charles Michel. Do lobbowania i "urabiania" polityków unijnych miało dochodzić m.in. we francuskim zamku Chambord, słynącym z polowań organizowanych przez polityków i biznesmenów. "Liberation" ujawnia również, że KE oraz władze kilku państw naciskały na Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, aby nie prowadził śledztwa w tej sprawie. Ważne stanowiska w tym urzędzie objęły niedawno osoby związane z EPL.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Waldemar Gontarski (mecenas)
Data emisji: 09.12.2021
Godzina: 14:33
REKLAMA
REKLAMA