Od Nazaretu po Betlejem. Świąteczna pielgrzymka do miejsc Bożego Narodzenia
Tradycja uroczystości Bożego Narodzenia narodziła się w Jerozolimie już w IV wieku. Dla chrześcijan przebywanie w Ziemi Świętej w czasie świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowym przeżyciem. Na unikalną dźwiękową pielgrzymkę do Ziemi Świętej zapraszamy w towarzystwie ks. Romana Bogacza z krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego, o. Arkadiusza Blecharczyka oraz br. Ananiasza Jacka Jaskólskiego, o. Seweryna Lubeckiego i o. Antoniego Szlachty.
2021-12-25, 15:38
Oczy całego świata są w Boże Narodzenie zwrócone na Betlejem. To właśnie tam na świat przyszedł Zbawiciel Jezus Chrystus. W tym roku ponownie ze względu na pandemię uroczystości są skromniejsze. Nie ma też – jak co roku – pielgrzymów z całego świata.
Bazylika niczym kwiat
W audycji odwiedzamy miejsca ważne dla Kościoła i Bożego Narodzenia. Na początek - Bazylika Zwiastowania w Nazarecie. - Ta Bazylika jest zaplanowana jako kwiat, szczególnie kopułę ma jak lilia odwrócona dnem do góry, bo Maryja jest kwiatem Nazaretu - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Roman Bogacz z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
- Bazylika otoczona jest arkadami i każdy naród pragnie mieć tutaj swój narodowy wizerunek Matki Bożej. My, Polacy, mamy dar żołnierzy generała Andersa, gdzie jest napisane "Powróć nas na ojczyzny łono" - relacjonował ks. Bogacz.
Grota taka, jak Narodzenia
Drugim miejscem, które odwiedzamy, jest Pole Pasterzy - jedna z dolin okalających Betlejem. - W czasach Zbawiciela były one wykorzystywane przez pasterzy do wypasania owiec, nie nadawały się do uprawy - relacjonował o. Arkadiusz Blecharczyk. - Na polu pasterzy to, co przyciąga przybywających, to groty. Jedna jest szczególna: może nam dać wyobrażenie o Grocie Narodzenia przed wprowadzeniem przeróbek dokonanych podczas budowy bazyliki - wskazał o. Arkadiusz Blecharczyk.
REKLAMA
Bazylika ocalona przed Persami
Wreszcie, docieramy do Bazyliki Narodzenia Pana Jezusa. - To jedyna, która przetrwała od VI wieku, zbudowana w czasach Justyniana. Nie została zburzona przez Persów w 614 roku, bo na ścianie byli przedstawieni Trzej Królowie - Mędrcy ze Wschodu, w narodowych strojach perskich. Kiedy Persowie tu weszli i zobaczyli: "o, to nasi, to nasze stroje", nie zburzyli tej bazyliki jako jedynej - mówił ks. Roman Bogacz.
Posłuchaj
Więcej o tym, jak wygląda współczesna codzienność w Ziemi Świętej - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania audycji.
Czytaj także:
- "Konieczne jest dostrzeżenie dramatu chrześcijan Ziemi Świętej". Anglikańscy biskupi na Boże Narodzenie
- "Ogromne ludzkie tragedie pomijane są milczeniem". Orędzie papieża Franciszka w Boże Narodzenie
- Boże Narodzenie. Przewodniczący KEP: żadne ubóstwo nie jest racją, by odrzucić Boga
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Sylwia Sułkowska
Goście: ks. Roman Bogacz (prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie), br. Ananiasz Jacek Jaskólski (misjonarz w Ziemi Świętej, zakrystian w Bazylice Bożego Narodzenia w Betlejem), o. Seweryn Lubecki, o. Antoni Szlachta, o. Arkadiusz Blecharczyk
Data emisji: 25.12.2021
Godzina emisji: 11.06
REKLAMA
mbl
Polecane
REKLAMA