more_horiz

Wzrost cen energii. Prof. Krysiak: przyczynia się do nich nie tylko Putin, ale i liderzy UE

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 14:32
- Jeśli pan Timmermans czy pani Leyen cały czas zostają przy tym, żeby obłożyć kosztami emisji CO2 również transport, budownictwa itd., to pamiętajmy że każda taka informacja już wpływa na zachowania przedsiębiorców - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista z SGH.
Zbigniew Krysiak
Zbigniew KrysiakFoto: PR24

Pandemia spowodowała wzrost cen w wielu sektorach gospodarki. Zgodnie z taryfami sprzedaży oraz dystrybucji energii elektrycznej, które podał Urząd Regulacji Energetyki, podwyżka cen prądu w 2022 roku wyniesie dla użytkowników indywidualnych średnio około 21 złotych miesięcznie. Tarcza antyinflacyjna ma złagodzić tę podwyżkę do średnio około 6 zł miesięcznie. Eksperci zapowiadają, że inflacja będzie towarzyszyła nam także w 2022 roku.

Inflacja

Prof. Zbigniew Krysiak ocenił, że wzrost cen energii jest wynikiem nie tylko działań Rosji, ale także zapowiedzi jaki wygłaszają przedstawiciele Unii Europejskiej. - Nie tylko Putin przyczyna się do wzrostu cen swoimi działaniami, ale także liderzy w UE. Jeśli pan Timmermans czy pani Leyen cały czas zostają przy tym, żeby obłożyć kosztami emisji CO2 również transport, budownictwa itd., to pamiętajmy że każda taka informacja już wpływa na zachowania przedsiębiorców - powiedział.

- Powoduje to, że prognozy czy działania wprowadzają te mechanizmy inflacyjne mimo, że zapowiedzi nie zostały jeszcze zrealizowane - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zapowiedzi mają wpływ na realną sytuację. - Jeśli mamy sytuacje na rynkach finansowych, gdzie osoby reprezentujące pewne korporacje podają pewne działania, to one już zaczynają być realne i wpływają na sytuację - powiedział.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
18:40 PR24_mp3 2022_01_03-14-11-13.mp3 Prof. Zbigniew Krysiak m.in. o wzroście cen energii ("Gość PR24")

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Zbigniew Krysiak (SGH)

Data emisji: 03.01.2022

Godzina emisji: 14.07

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem