Pandemia spowodowała wzrost cen w wielu sektorach gospodarki. Zgodnie z taryfami sprzedaży oraz dystrybucji energii elektrycznej, które podał Urząd Regulacji Energetyki, podwyżka cen prądu w 2022 roku wyniesie dla użytkowników indywidualnych średnio około 21 złotych miesięcznie. Tarcza antyinflacyjna ma złagodzić tę podwyżkę do średnio około 6 zł miesięcznie. Eksperci zapowiadają, że inflacja będzie towarzyszyła nam także w 2022 roku.
Inflacja
Prof. Zbigniew Krysiak ocenił, że wzrost cen energii jest wynikiem nie tylko działań Rosji, ale także zapowiedzi jaki wygłaszają przedstawiciele Unii Europejskiej. - Nie tylko Putin przyczyna się do wzrostu cen swoimi działaniami, ale także liderzy w UE. Jeśli pan Timmermans czy pani Leyen cały czas zostają przy tym, żeby obłożyć kosztami emisji CO2 również transport, budownictwa itd., to pamiętajmy że każda taka informacja już wpływa na zachowania przedsiębiorców - powiedział.
- Powoduje to, że prognozy czy działania wprowadzają te mechanizmy inflacyjne mimo, że zapowiedzi nie zostały jeszcze zrealizowane - dodał.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zapowiedzi mają wpływ na realną sytuację. - Jeśli mamy sytuacje na rynkach finansowych, gdzie osoby reprezentujące pewne korporacje podają pewne działania, to one już zaczynają być realne i wpływają na sytuację - powiedział.
Czytaj także:
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
18:40 PR24_mp3 2022_01_03-14-11-13.mp3 Prof. Zbigniew Krysiak m.in. o wzroście cen energii ("Gość PR24")
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadził: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Zbigniew Krysiak (SGH)
Data emisji: 03.01.2022
Godzina emisji: 14.07
dz