more_horiz

Prof. Konarski: słabością opozycji jest dreptanie w miejscu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 09:45
- Główną słabością opozycji jest brak wyrazistego lidera, który byłby do zaakceptowania dla wszystkich, brak spoistego programu oraz umiejętności organizacyjnych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Lider PO w niedzielę w TVN24, odnosząc się do ewentualnych wcześniejszych wyborów, zaznaczył, że są one możliwe tylko wtedy, "kiedy PiS i Kaczyński skapitulują w sposób ostateczny". "To, że skapitulowali przed drożyzną i pandemią, to wiemy. Sami się do tego przyznają, ale czy są gotowi w związku z tym do takich wniosków ostatecznych, czyli do wcześniejszych wyborów - naprawdę nie wiem" - powiedział.

Zaznaczył, że wcześniejsze wybory byłyby "z całą pewnością lepsze dla Polski". "Wcale nie jestem pewien, czy lepsze dla opozycji, wcale nie jestem pewien, czy ja powinienem się modlić o wcześniejsze wybory, biorąc pod uwagę możliwe wyniki" - dodał Tusk.

Prof. Wawrzyniec Konarski, komentując słowa lidera PO, zwracał uwagę, że Donald Tusk zdaje sobie sprawę z tego, jakie są szanse opozycji na wygraną w wyborach. Politolog dodał, że słabością opozycji jest brak wyrazistego lidera, który potrafiłby zjednoczyć obóz opozycji w Polsce. - To wszystko jest jeszcze przed opozycją, ale sytuacja też jest dynamiczna, opozycja będzie wyciągać wnioski z tego, co działo się dotychczas - stwierdził.

- Słabością opozycji jest dreptanie w miejscu, niemożność pójścia w kierunku czegoś, co byłoby przyswojonym Rubikonem. To jest oczywiście potrzebne opozycji, ale z wielu sondaży wynika także rosnąca ranga obaw przed tym, czy obecnie funkcjonujący rząd poradzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami, których mamy teraz doświadczać. Największe zmiany w preferencjach wyborczych dzieją się wtedy, kiedy cokolwiek uderza nas po kieszeni, a to uderzenie będzie znaczące w tym roku i będzie skutkować negatywnym obrazem rządu - komentował gość audycji, odnosząc się m.in. do rosnącej inflacji.

Posłuchaj
08:59 PR24_mp3 2022_01_04-07-49-45.mp3 Prof. Wawrzyniec Konarski o możliwości wcześniejszych wyborów parlamentarnych (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: prof. Wawrzyniec Konarski

Data emisji: 04.01.2022

Godzina emisji: 7.49

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także