X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Talibowie kontrolują terytorium, ale nie funkcjonowanie państwa". Repetowicz o sytuacji w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 13:50
- Talibom brakuje kadr, do ministerstw, wojska czy policji, wezwali do pracy funkcjonariuszy poprzedniego systemu - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Repetowicz z Defence24.
- Talibowie kontrolują terytorium, ale nie funkcjonowanie państwa - W. Repetowicz o sytuacji w Afganistanie
- Talibowie kontrolują terytorium, ale nie funkcjonowanie państwa - W. Repetowicz o sytuacji w AfganistanieFoto: AA/ABACA/PAP/ARCH

Gość PR24 mówił o sytuacji politycznej w Afganistanie po tym, jak władzę zdobyli tam ponownie talibowie, a Amerykanie wycofali się z tego kraju. Czy potrafią oni rządzić swoim państwem? O tym mówił gość PR24. - Talibowie kontrolują terytorium i to jest prawie kontrola pełna, natomiast mają oni problem z kadrami, nie kontrolują życia społecznego - powiedział ekspert.

Powrót talibów do władzy w Afganistanie był jednym z najważniejszych wydarzeń zakończonego 2021 roku na świecie. W połowie sierpnia partyzanci w błyskawicznym tempie obalili prozachodnie władze i stworzyli nowy rząd. Równocześnie jednak w Afganistanie rozpoczął się największy kryzys humanitarny w historii kraju.

"Nie kontrolują funkcji państwa"

- Nie są oni obecnie w stanie kontrolować funkcji państwa. W ministerstwach, resortach na niższych szczeblach, pozostawiono kadry urzędnicze poprzedniego systemu, ale talibowie nie mają pieniędzy na ich wypłaty, co w oczywisty sposób wpływa na funkcjonowanie instytucji państwowych w Afganistanie - podkreślił Witold Repetowicz.

Czytaj także:

Talibowie ustanowili własne władze krajowe i lokalne i nazwali kraj Islamskim Emiratem Afganistanu, czyli tak samo, jak za czasów swoich pierwszych rządów pod koniec XX wieku. Większość kobiet straciła pracę, a dziewczynkom powyżej 12. roku życia zabroniono chodzić do szkół. Zmiana władzy spowodowała też, że szybciej niż dotąd wzrósł poziom ubóstwa, a ludzi, których nie stać na jedzenie jest już 60 procent w całym kraju.

Posłuchaj
21:49 PR24_mp3 2022_01_07-13-07-22.mp3 - Talibowie kontrolują terytorium, ale nie funkcjonowanie państwa - W. Repetowicz o sytuacji w Afganistanie ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Witold Repetowicz z Defence24

Data emisji: 07.01.2021

Godzina: 13:07

Czytaj także

Przyszłość Afganistanu. Andrzej Talaga: kraj nie ma strategicznego znaczenia w skali globalnej

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 15:55
- USA ma zbyt dożo sił rozlokowanych zbyt szeroko na świecie, trzeba je ściągać, by skoncentrować się na najbardziej zagrożonym kierunku, którym ze względów politycznych, gospodarczych i militarnych jest to Indo-Pacyfik a nie Azja Centralna - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna sytuacja w Afganistanie. Gen. Waldemar Skrzypczak: konsekwencja wcześniejszych błędów USA

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 15:55
- Stany Zjednoczone konstruując rząd i armię powinni pójść na kompromis z Talibami i tymi siłami, które rządziły z rękojmi Amerykanów. To, co się stało teraz, jest konsekwencją wcześniej popełnionych błędów, za które dużo zapłacili Amerykanie, a teraz najwięcej płacą Afgańczycy - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Waldemar Skrzypczak,  były dowódca Wojsk Lądowych, uczestnik misji w Iraku i Afganistanie.
rozwiń zwiń