more_horiz

Szczepionka przeciwko omikronowi? Prof. Boroń-Kaczmarska: może być potrzebna IV dawka

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 22:01
- Tworzenie nowych szczepionek niesie za sobą ogromne koszty i jeśli nie będziemy współdziałać, będą regiony świata, gdzie nie będzie szczepień nowymi preparatami- mówiła w Polskim Radiu 24 lekarz zakaźnik prof. Anna Boroń-Kaczmarska. - Ważne jest wyszczepienie trzema dawkami, a być może będzie potrzeba zaszczepienia IV dawką - dodała. 
W ocenie gościa Polskiego Radia 24, produkcja nowych szczepionek przeciwko COVID-19 ma zawsze sens
W ocenie gościa Polskiego Radia 24, produkcja nowych szczepionek przeciwko COVID-19 ma zawsze sensFoto: Flowersandtraveling/ Shutterstock

Koncern Pfizer pracuje nad szczepionką przeciwko wariantowi omikron koronawirusa. Preparat ma być gotowy w marcu - zapowiedział szef Pfizera Abert Bourla. Przyznał jednak, że wciąż nie jest jasne, czy specjalny preparat przeciwko wariantowi jest potrzebny. - Ta szczepionka będzie gotowa w marcu. Już teraz zaczęliśmy produkcję pewnej ilości - powiedział CEO Pfizera w rozmowie z telewizją CNBC. Jak zaznaczył, preparat ma chronić także przed innymi krążącymi wariantami SARS-CoV-2. 

Współdziałanie w walce z pandemią

 - Produkowanie i tworzenie nowych szczepionek ma zawsze sens - podkreślała w Polskim Radiu 24 lekarz zakaźnik prof. Anna Boroń-Kaczmarska. - Warianty genetyczne wirusów się tworzą, jest ich dużo i dotyczą nie tylko SARS-CoV-2, ale także wielu innych wirusów. Dodatkowo, jeśli odniesiemy to do grypy (...) - mamy szczepionki, które są modyfikowane w pewnym zakresie co roku. Ta modyfikacja zawsze odnosi się do takiego wirusa, który spowodował rok wcześniej grypę sezonową. Ale też każdy drobnoustrój ma "konserwatywną" część swego materiału genetycznego i wokół tej części można tworzyć te nowe szczepionki - wskazała.

- Z drugiej strony, sądzę, że trzy dawki szczepionki mRNA mają dosyć wysoko chronić przed zakażeniem omikronem. Tę prawdę zweryfikuje życie. Zobaczymy, jak to będzie, ale jeżeli byłaby szczepionka tylko przeciwko omikronowi, to można byłoby wyszczepiać ludzi. Ale jeśli nie będziemy współdziałać, to tworzenie nowych szczepionek niesie za sobą ogromne koszty i będą regiony świata, gdzie nie będzie szczepień nowymi preparatami. Współdziałanie polegałoby zarówno na realizacji szczepień, jak i na stosowaniu innych środków ochrony oraz na wspieraniu państw, gdzie procent zaszczepionych jest niski - mówił.

"Posiłkujmy się tym, co mamy w ręku"

Gość "Tematu dnia" podkreśliła, że "ważne jest wyszczepienie trzema dawkami, a być może będzie potrzeba zaszczepienia IV dawką". - Mając gotowe produkty, kupowane w tak dużych ilościach, ich cena odpowiednio się obniża (...) Trzeba byłoby spokojnie siąść i ustalić jakiś polan. Ale w tej chwili -posiłkujmy się tym, co już mamy w ręce, czyli bezpieczne i zachowania i szczepienia - apelowała prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Posłuchaj
25:54 Boron-Kaczmarska--PR24_mp3 2022_01_10-20-33-07.mp3 W ocenie prof. Boroń-Kaczmarskiej, konieczne jest zaszczepienie się trzema dawkami, a może być potrzebna IV dawka ("Temat dnia/ Gość PR24")

W rozmowie więcej o sytuacji pandemicznej w Polsce i na świecie. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Anna Boroń-Kaczmarska (specjalistka chorób zakaźnych i zdrowia publicznego, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego)

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 20.33


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem