more_horiz

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Pietrzak: mamy rząd, który myśli o sytuacji każdego Polaka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 14:47
- Czasy są niełatwe, cieszmy się, że mamy rząd, który myśli o sytuacji każdego Polaka, każdej warstwy, klasy i sfery i szuka sposobów, by przetrzymać ten trudny okres - powiedział w Polskim Radiu 24 artysta kabaretowy, satyryk i publicysta Jan Pietrzak, komentując działania gabinetu Mateusza Morawieckiego mające przeciwdziałać inflacji. - Rząd zachowuje się niezwykle prospołecznie - podkreślił.
Jan Pietrzak
Jan PietrzakFoto: PR24/AK

Rząd chce wprowadzić drugą tzw. tarczę antyinflacyjną. Ma ona polegać na obniżkach podatku VAT na żywność czy paliwa. Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk mówiła w Polskim Radiu 24, że projekt tarczy antyinflacyjnej 2.0 zakłada, że stawka podatku VAT na żywność, gaz i nawozy będzie wynosiła 0, VAT na prąd i ciepło - 5 procent, na paliwo - 8. 

- W sytuacji niezawinionego kryzysu gazowego, energetycznego, rząd zachowuje się niezwykle prospołecznie, szuka z dnia na dzień niemalże sposobów redukowania kosztów kryzysowej sytuacji - ocenił w Polskim Radiu 24 artysta i satyryk Jan Pietrzak. - Nasz rząd jest niesamowicie nastawiony na to, by widzieć sytuację i działać - podkreślił. 

W ocenie gościa "Tematu dnia", wiązanie wysokich cen energii z Polskim ładem jest "nieuczciwe". - Cała idea Polskiego ładu w gruncie rzeczy działa dopiero dwa tygodnie. To jest koncepcja stawienia finansowego i gospodarczego polskich spraw, trzeba to oceniać po kilku miesiącach - wskazał. Jak mówił, opozycja nie ma do powiedzenia "nic rozumnego", tylko "czepia się detali, drobiazgów, robi afery i wpada w histerię". - To zła wola opozycji - podkreślał. 

 - Czasy są niełatwe dla rządu, cieszmy się, że mamy rząd, który myśli o sytuacji każdego Polaka, każdej warstwy, klasy i sfery i szuka sposobów, by przetrzymać ten trudny okres, gdy jesteśmy atakowani nie tylko przez oszalałe wirusy, ale także od wschodu przez Łukaszenkę, od zachodu przez Timmermansa. To jest niełatwy okres - podkreślał. 

Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że czuł się pokrzepiony wystąpieniem wicepremiera i szefa MAP Jacka Sasina. - Bardzo rzetelnie, spokojnie i rozumnie ocenił i wyjaśnił, na czym polega nasza sytuacja - tłumaczył. - Nie jest ona łatwa, ale najważniejsze, że rząd ma tego świadomość i że dzień po dniu podejmuje konkretne, pozytywne dla społeczeństwa decyzje - mówił Jan Pietrzak.

Posłuchaj
24:27 Jan Pietrzak-PR24_mp3 2022_01_13-13-33-20.mp3 Jan Pietrzak: mamy rząd, który myśli o sytuacji każdego Polaka ("Temat dnia/ Gość PR24")

W  rozmowie więcej komentarza do wydarzeń społecznych i politycznych. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Zmiana cen towarów i usług konsumpcyjnych w krajach Unii Europejskiej w październiku i listopadzie 2021 r. Zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP) w ujęciu rocznym (PAP) Zmiana cen towarów i usług konsumpcyjnych w krajach Unii Europejskiej w październiku i listopadzie 2021 r. Zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP) w ujęciu rocznym (PAP)

Czytaj także: 

"Uprawnienia do emisji CO2 stały się parapodatkiem". Anna Kwiecień o cenach energii - zobacz rozmowę w "Poranku Polskiego Radia 24":

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

GośćJan Pietrzak (satyryk, artysta kabaretowy)

Data emisji: 13.01.2022

Godzina emisji: 13,33


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem