more_horiz

"Według Putina ich efektem powinna być zgoda na podział świata na strefy wpływów". Adamski o rozmowach Rosja-USA

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 14:50
- Rosja uważa, że najważniejsze sprawy tego świata powinny rozstrzygać między sobą mocarstwa w bezpośrednich rozmowach. Innego zdania są Stany Zjednoczone - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
- Efektem wg. Putina mogłoby być przyzwolenie na podział wpływów na świecie - dr Ł. Adamski o rozmowach Rosja-USA
- Efektem wg. Putina mogłoby być przyzwolenie na podział wpływów na świecie - dr Ł. Adamski o rozmowach Rosja-USAFoto: shutterstock/SB2010 studio

Gość PR24 mówił o sytuacji na wschodzie Europy w związku z gromadzeniem się rosyjskich wojsk u granic Ukrainy i żądaniami Władimira Putina dotyczącymi tzw. gwarancji bezpieczeństwa i zaprzestania ekspansji NATO w tym rejonie. Odbyły się też kolejne rozmowy na linii Moskwa-Waszyngton.

- Dialog z Rosją trwa niezależnie od tego, jak bardzo zbrodniczym krajem w oczach Zachodu wydaje się współczesna Rosja. Rozmowy trwały i w Genewie, i na forum NATO, natomiast Rosja uważa, że takie mocarstwa jak Stany Zjednoczone myślą bardzo podobnie jak ona sama, a konkretnie Władimir Putin i jego otoczenie, czyli, że nie ma równości państw i nie ma prawa międzynarodowego - przypomniał dr Łukasz Adamski.

"Podział wpływów"

Dodał, że Rosja uważa ponadto, że najważniejsze sprawy tego świata powinny rozstrzygać między sobą mocarstwa w bezpośrednich rozmowach, a ich efektem mogłoby być formalne lub nieformalne przyzwolenie na podział wpływów w różnych regionach świata. Ekspert dodał, że stanowisko USA w tej sprawie jest inne.

- W sytuacji, gdy Rosja grozi wojną Ukrainie, czyli krajowi sąsiadującemu z NATO, to oczywiście rozsądek nakazuje wciągnięcie Rosji do rozmów po to, by zyskać na czasie i przekonać Kreml co do ogromnych kosztów politycznych w przypadku realizacji rosyjskich gróźb - podkreślił ekspert z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Czytaj także:

Na niedawnej konferencji prasowej szef NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że między państwami zachodnimi a Kremlem pojawiły się istotne różnice zdań oraz że "jakiekolwiek użycie siły przeciwko Ukrainie będzie poważnym i istotnym błędem popełnionym przez Rosję, która będzie musiała za to zapłacić". Nie wykluczył wybuchu konfliktu w Europie.

Posłuchaj
22:05 PR24_mp3 2022_01_13-14-07-19.mp3 - Efektem wg. Putina mogłoby być przyzwolenie na podział wpływów na świecie - dr Ł. Adamski o rozmowach Rosja-USA ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Łukasz Adamski (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia)

Data emisji: 13.01.2021

Godzina: 14:07

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem