more_horiz

"Ukraina jest pewnego rodzaju zakładnikiem". Paweł Soloch o działaniach Rosji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 16:13
- Groźba ataku na Ukrainę ma zmusić państwa zachodnie i sojuszników NATO do ustępstw względem Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Soloch, szef BBN.
Szef BBN minister Paweł Soloch
Szef BBN minister Paweł Soloch Foto: PR24

W środę w Brukseli po raz pierwszy od 2,5 roku zebrała się Rada NATO-Rosja. Wcześniej odbyło się spotkanie delegacji Rosji i USA w Genewie, poświęcone "stabilności strategicznej". Rosja domaga się "prawnych gwarancji" nierozszerzania NATO, twierdząc, że czuje się zagrożona. Zachód broni zasady "otwartych drzwi Sojuszu" i żąda od Rosji deeskalacji napięcia w stosunkach z Ukrainą.

Na antenie Polskiego Radia 24 możliwość wystąpienia wojny w Europie ocenił Paweł Soloch. Jak wskazał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, "obecnie mówi się o ewentualnej agresji Rosji wobec Ukrainy".

Pierwsze rosyjskie manewry

- To napięcie za strony rosyjskiej budowane jest praktycznie od roku ubiegłego, kiedy wiosną w rejonie Morza Czarnego miały miejsce pierwsze manewry rosyjskie, które sugerowały możliwość zaatakowania Ukrainy - zaznaczył.

Jak podkreślił, "teraz ta kwestia została postawiona wprost pod postacią wojsk rosyjskich". - Rosja równolegle położyła na stole kwestię rewizji systemu bezpieczeństwa w Europie, relacji między Rosją a Zachodem i Rosją a NATO - dodał.

Zauważył, że "Ukraina jest więc tutaj uznana w pewnym sensie za pewnego rodzaju zakładnika tej całej sytuacji". - Groźba ataku na nią ma zmusić państwa Zachodnie i sojuszników NATO do ustępstw względem Rosji - wskazał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:05 PR24_mp3 2022_01_13-15-33-05.mp3 Paweł Soloch: Ukraina jest pewnego rodzaju zakładnikiem (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Paweł Soloch, szef BBN

Data emisji: 13.01.2021

Godzina: 15.33

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem