Polskie społeczeństwo się starzeje. Prof. Gil: konieczne dobre środowisko wzrostu
- Tendencja jest jedna: jest nas coraz mniej, jesteśmy coraz starsi, to nie wróży dobrze żadnemu społeczeństwu. To, że niektórzy wracają z emigracji, nie zmienia postaci rzeczy. Nasza przyszłość maluje się w niezbyt jasnych barwach, rządzący muszą to wziąć pod uwagę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
2022-01-27, 16:50
31 marca zeszłego roku ludność Polski liczyła 38 mln 179 tys. osób. Takie są wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. W porównaniu z wynikami poprzedniego spisu z 2011 roku liczba ludności spadła o 0,9 proc.
Prof. Andrzej Gil przypomniał uwagę, że tendencja do starzenia się społeczeństw jest charakterystyczna dla krajów Zachodu. - Musi się odbyć jakaś debata wśród polityków, doraźne działania, jak widać, nie skutkują, potrzebna jest zmiana filozofii. Jesteśmy mentalnie częścią społeczeństw Zachodu, które przeżywają ten sam proces: zmniejszenie się liczby populacji, starzenie się społeczeństwa, zmiany polityczne i migracje - zaznaczył.
"Rządzący mogą nam zapewnić jedną rzecz - dobre środowisko wzrostu"
- Posiadanie dziecka to nie kwestia finansowa, ale kwestia pewnego środowiska i kultury, to nie przymus ekonomiczny, ale podejście kulturowe i cywilizacyjne. To wiąże się ze zdrowym podejściem do rzeczywistości, tego nie zmienią żadne programy (…). Rządzący mogą nam zapewnić jedną rzecz - dobre środowisko wzrostu, które nie zależy od ilości pieniędzy na dziecko, to nie jest motywacja. Pieniądz i dziecko nie łączą się w parze. Miłość, dziecko, dobre środowisko rodzinne, to się łączy - podkreślił.
Gość audycji zwrócił uwagę na znaczenie pewnych wzorców kulturowych upowszechnianych przez media. - Nie pokazuje się matki, która razem z ojcem z trudem wychowuje dzieci. Jeżeli pokazuje się rodzinę, w której jest dwójka czy czwórka dzieci, to raczej jako rodzinę patologiczną. Jeżeli tego nie zmienimy, nie pokażemy, że te dzieci są dla nas najważniejsze, nic nam nie pomoże. Za 10 lat będziemy mieli może program 2000 plus, ale będziemy go adresowali do garstki dzieci, nie tędy droga - stwierdził.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Wstępne wyniki spisu wskazują, że w okresie 2011-2021 miały miejsce duże zmiany w strukturze ludności według ekonomicznych grup wieku. Zmniejszył się odsetek ludności w wieku przedprodukcyjnym - z 18,7 proc. w 2011 r. do 18,2 proc. w 2021 r., a także w wieku produkcyjnym - z 64,4 proc. w 2011 r. do 60,0 proc. w 2021 r.
Wyraźnie zwiększył się natomiast udział ludności w wieku poprodukcyjnym - z 16,9 proc. do 21,8 proc., tj. o prawie 5 p. proc. Oznacza to, że w ciągu dekady przybyło ponad 1,8 mln osób w grupie wieku 60-65 lat i więcej, a tym samym już ponad co piąty mieszkaniec Polski ma więcej niż 60 lat.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość audycji: Prof. Andrzej Gil
Data emisji: 27.01.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 15.07
PR24/ka
Polecane
REKLAMA