more_horiz

Wzrost antysemityzmu w Niemczech. Rybińska: mamy tu przede wszystkim sprzeczne statystyki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 20:53
- Tutaj mamy przede wszystkim sprzeczne statystyki: te federalne wskazują na skrajną prawicę jako źródło tychże ataków. Natomiast mamy również inne badania np. Uniwersytetu w Bielefeld, który wskazuje na wprost coś odwrotnego, czyli, że większość, która stoi za tymi atakami to muzułmanie. Te statystyki są tak ze sobą sprzeczne, że trudno jest w Niemczech prowadzić jakąś sensowną debatę - mówiła w Polskim Radiu 24  Aleksandra Rybińska (portal Wpolityce.pl, tygodnik "Sieci").              
Aleksandra Rybińska: reakcje na wzrost antysemickich wypowiedzi są jednoznaczne
Aleksandra Rybińska: reakcje na wzrost antysemickich wypowiedzi są jednoznaczneFoto: PR24

- Jestem bardzo zaniepokojony tym, co dzieje się dziś w Niemczech. Nasze badanie, zakończone w grudniu, pokazuje, że poziom antysemityzmu w Niemczech, spośród wszystkich krajów, jest rekordowo wysoki - powiedział prezes Światowego Kongresu Żydów (WJC) stacji ZDF.

Do tematu odniosła się publicystka "Sieci", Aleksandra Rybińska.

- Reakcje na wzrost antysemickich wypowiedzi są jednoznaczne. Jest to ogólnie potępiane, powoduje to rzeczywiście duże zmartwienie w Niemczech. Natomiast główny problem polega chyba na tym, kto jest autorem tych antysemickich ataków, z których większość jest werbalna. Pamiętajmy jednak, że mała część z nich jest rzeczywiście bardzo poważna, jak ten niedawno na synagogę w mieście Halle - przypomniała.

Gość audycji wyjaśniła również, skąd biorą się rozbieżności w prowadzonych statystykach dot. działań antysemickich. 

- Oficjalne statystyki dlatego są takie, a nie inne, ponieważ, jeżeli ktoś zgłasza atak o charakterze antysemickim   nie da się stwierdzić, kto był sprawcą, nie da się go "ująć", to policji pozostaje spekulacja, co do motywu. Za każdym razem, gdy jest on nieznany to automatycznie jest on przypisywany skrajnej prawicy - opowiadała. 


Posłuchaj
22:54 PR24_mp3 2022_01_29-19-06-06.mp3 Aleksandra Rybińska o zjawisku antysemityzmu w Niemczech ("Temat dnia/Gość PR24")

     

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Gość: Aleksandra Rybińska (portal Wpolityce.pl, tygodnik "Sieci")

Data emisji: 29.01.2022

Godz. emisji: 19.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także