more_horiz

"Problemy, z których powstało Państwo Islamskie nie zniknęły". Milczanowski o sile organizacji terrorystycznych

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 19:14
- Problemy, z których powstało Państwo Islamskie czy Al-Kaida nie zniknęły. Są to m.in. różnego rodzaju opóźnienia cywilizacyjne regionów, problemy strukturalne czy despotyczne władze. To powoduje, że ludzie wykluczeni zawsze mają prostszą drogę do organizacji radykalnych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Milczanowski.
Problemy, z których powstało Państwo Islamskie nie zniknęły. Ekspert o sile organizacji terrorystycznych
"Problemy, z których powstało Państwo Islamskie nie zniknęły". Ekspert o sile organizacji terrorystycznychFoto: Getmilitaryphotos/Shutterstock

Ekspert Maciej Milczanowski opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o tym, jak silne są obecnie organizacje terrorystyczne. Jak wskazał, struktury Państwa Islamskiego uległy zmianie - "z organizacji państwotwórczej próbującej usankcjonować swoje istnienie na mapie świata, przeszły w stan rozproszenia i działań w stylu Al-Kaidy".

- To powoduje, że z jednej strony są trudniejsi do zidentyfikowania, wykrycia i zniszczenia. Ale z drugiej tracą swój charakter, jakim było budowanie wielkiego kalifatu, który miał się rozlewać po całym świecie - tym odróżniali się od Al-Kaidy. To utrudnia im bardzo działanie i funkcjonowanie, bo teraz nie bardzo się różnią, więc po co dwa takie podobne twory miałyby istnieć - wyjaśnił.

"Problemy nie zniknęły"

Ekspert zauważył ponadto, że problemy, z których powstało Państwo Islamskie czy Al-Kaida nie zniknęły. Jak wskazał, są to między innymi różnego rodzaju opóźnienia cywilizacyjne regionów, głównie na Bliskim Wschodzie; problemy strukturalne czy despotyczne władze, które często nie liczą się z mniejszościami lub większościami w swoich państwach. Według eksperta to powoduje, że ludzie wykluczeni zawsze mają prostszą drogę do organizacji radykalnych.

- Dopóki instytucjonalne problemy nie znikną, to tego typu radykalizmy będą istnieć. To, jak my je nazwiemy, to nie ma znaczenia, ponieważ ludzie najpierw identyfikują się z taką organizacją, a dopiero potem stają się ich częścią - tłumaczył.

Samorzutny rozwój organizacji

Gość audycji powiedział ponadto, że bardzo często to nie organizacje terrorystyczne gdzieś jadą i zajmują teren, tylko bywa odwrotnie. - Ludzie w jakimś miejscu przeprowadzają zamachy terrorystyczne albo po prostu się radykalizują i proszą o jakieś wsparcie czy jakąś pomoc ze strony organizacji. To się samorzutnie rozwija i taka ideologia jest potem trudna do zamknięcia - powiedział.

- Jeśli nawet rozbiliśmy Państwo Islamskie militarnie, to jednak jego struktury wciąż rozproszone istnieją. Dlatego tak istotne jest, żeby właśnie te jednostki, które radykalizują, neutralizować - podkreślił.

Posłuchaj
18:08 PR24_mp3 2022_02_05-18-10-54.mp3 Maciej Milczanowski o organizacjach terrorystycznych ("Temat dnia"/Polskie Radio 24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyŁukasz Sobolewski

Goście: Maciej Milczanowski (Uniwersytet Rzeszowski)

Data emisji: 05.02.2022

Godzina emisji: 18.10

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem