more_horiz

Wojna na Ukrainie. Dr Rowiński: uchodźcy najbardziej potrzebują pracy z traumą wojenną

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 08:17
- Pomoc psychologiczna powinna mieć dwie ścieżki. Ścieżkę dla dzieci oraz dorosłych. Jednak dorosłych trzeba wspierać tak, aby umieli sobie radzić również z traumą własnych dzieci - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Tomasz Rowiński, prezes zarządu EZRA UKSW oraz dyrektor Środowiskowego Centrum. 
Dr Tomasz Rowiński: trauma może mieć różny przebieg. Wszystko zależy od jednostki
Dr Tomasz Rowiński: trauma może mieć różny przebieg. Wszystko zależy od jednostki Foto: PAP/EPA/DUMITRU DORU

Oczy całego świata skierowane są na Ukrainę, która została zaatakowana przez Rosję. Walka trwa już dziesięć dni. Dziś gość Polskiego Radia 24 mówił o osobach, które uciekają z terenów atakowanych przez wojska Putina i pomocy psychologicznej, której potrzebują. 

Kryzysowa interwencja 

- Obecnie uchodźcy najbardziej potrzebują pracy z traumą. Nie chodzi tutaj o typowe wsparcie psychologiczne, a o interwencję kryzysową psychologów, którzy umieją pracować z traumą wojenną - powiedział dr Tomasz Rowiński. 

Podkreślił, że taka praca nazywana jest "szybkim kryzysowym wsparciem na teraz i powinna mieć dwie ścieżki". - Pierwsza ścieżka to dzieci, a druga dorośli. Jednak dorosłych trzeba wspierać tak, żeby umieli sobie radzić również z traumą własnych dzieci. Dlatego, jeżeli teraz nie zaopiekujmy się dorosłymi, nie pozwolimy im przejść emocjonalnie, psychicznie tej traumy, to za pół roku będziemy mieć do czynienia z problemem takim, że dzieci, czy dorośli będą przeżywać prawdziwe kryzysy psychiczne, gdzie potrzebne będzie wsparcie psychiatry, psychologa, czy psychoterapii - zaznaczył gość Polskiego Radia 24. 

"Wszystko zależy od jednostki"

Dodał, że trauma może mieć różny przebieg. - Wszystko zależy od osobowości danej jednostki. Może być to kompletne wycofanie lub odcięcie. Mogą być to również napady paniki, czy płaczu - wyjaśnił. Podkreślił, że trzeba takim jednostką pozwolić wejść w to doświadczenie, przeżyć je, przejść przez nie, a jednocześni zapewniać im poczucie bezpieczeństwa.

Zaznaczył również, że ważnym aspektem jest to, aby już na samym początku dać im to poczucie bezpieczeństwa oraz poczucie, że ktoś zawsze jest przy nich, że jest osoba, która pomoże im to przejść i zrozumieć, to co się wydarzyło.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
23:49 PR24_AAC 2022_03_05-07-36-14.mp3 Dr Tomasz Rowiński: obecnie uchodźcy najbardziej potrzebują pracy z traumą wojenną (Temat dnia/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Błażej Prośniewski

Gość: dr Tomasz Rowiński (prezes zarządu EZRA UKSW, dyrektor Środowiskowego Centrum)

Data emisji: 05.03.2022

Godzina emisji: 07.35

nj

Zobacz także

Zobacz także