Płk. prof. Marek Wrzosek: każdy dzień to szansa na poprawę sytemu obrony wojsk ukraińskich
- Z punktu widzenia Rosjan sytuacja jest wyjątkowo trudna, nie mając odwodów, nie mają czym walczyć, zaś strona ukraińska broni obszaru, który do tego został przygotowany inżynieryjnie, walczy też na własnym terenie. Tę przewagę widać m.in. w przypadku Kijowa, gdzie udało się odrzucić agresora na znaczną odległość - mówił w Polskim Radiu 24 płk. prof. Marek Wrzosek (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie).
2022-03-29, 14:32
Sytuacja militarna na Ukrainie nie zmieniła się znacząco. Siły agresora kontynuują rotację, wycofując część dotychczas zaangażowanych w walki pododdziałów na własne obszary i wprowadzając na ich miejsce zmiany z tych samych jednostek.
Armia ukraińska wciąż dysponuje przewagą liczebną na teatrze działań i dużymi możliwościami mobilizacyjnymi, lecz utraciła istotną część ciężkiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego (głównie lotnictwa i obrony powietrznej), a w ostatnim czasie systematycznie pozbawiana jest zapasów paliwa i amunicji oraz możliwości naprawy uszkodzonego uzbrojenia.
Płk. prof. Marek Wrzosek omówił sytuację na froncie na Ukrainie, zwracał m.in. uwagę na to, że tak długo, jak będzie bronił się Mariupol, nie uda się Rosjanom zapanować nad południową częścią Ukrainy i tak długo będzie to karta przetargowa w prowadzonych negocjacjach pokojowych.
- Trzeba przyznać, ze Ukraińcom udało się powstrzymać ofensywę armii Federacji Rosyjskiej do tego stopnia, ze Rosjanie muszą wycofać część jednostek, przegrupować swoje siły, uzupełnić straty bojowe, zarówno osobowe jak i sprzętowe, oraz skierować do aktywnego działania jednostki, które będą w stanie kontynuować operację - zaznaczył.
REKLAMA
Ekspert podkreślał, że każdy dzień to szansa dla strony ukraińskiej na przygotowanie. - Każda przerwa jest wykorzystywana na dostawy i naprawę sprzętu, poprawę systemu obrony, wymianę i odpoczynek żołnierzy. Im dłużej Rosjanie będą zwlekać ze sprowadzeniem odwodów strategicznych, tym większą mają szansę Ukraińcy na dopracowanie swojej obrony - powiedział.
Na kierunku północno-wschodnim nastąpiło względne uspokojenie sytuacji. W okolicach Kijowa kontynuowane są wymiana ognia oraz rosyjski ostrzał i bombardowania. Areną bezpośrednich walk pozostaje Irpień oraz miejscowości wokół autostrady M06 na pograniczu obwodów kijowskiego i żytomierskiego. Wojska agresora wycofały się ze Sławutycza, ale pozostają w pobliżu miasta. Pod ciągłym ostrzałem znajduje się centrum Czernihowa, a na jego obrzeżach trwają starcia. Atakowany jest także Nieżyn.
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Na kierunku wschodnim główny ciężar walk przesunął się na pogranicze obwodu charkowskiego i Donbasu. Obrona ukraińska na południe od Iziumu (w mieście nadal mają trwać boje uliczne) utrzymuje rubież Topolśke–Kamjanka–Sucha Kamjanka, choć obchodzą ją jednostki rosyjskie kierujące się w stronę Słowiańska, w którego rejonie wrogie wojska mają się umacniać. Ponownie zaczęła rosnąć liczba ostrzałów artyleryjskich Charkowa i miejscowości na jego obrzeżach.
REKLAMA
Posłuchaj
Na kierunku południowo-wschodnim areną najcięższych walk pozostają kontrolowane przez armię ukraińską miasta w obwodach ługańskim i donieckim – Rubiżne, Popasna i Werchniotorećke. Łącznie Ukraińcy mieli odeprzeć pięć ataków wroga.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: płk. prof. Marek Wrzosek
Data emisji: 28.03.2022
Godzina emisji: 22.06
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA