more_horiz

Polska odchodzi od rosyjskich surowców. Roszkowski: po dywersyfikacji nie będziemy płacić za gaz więcej niż teraz

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 12:45
- Obecny cel polega na tym, żeby przekierować czy fizycznie zdywersyfikować i wprowadzić do Polski gaz, ropę i węgiel z innych kierunków niż Rosja - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński).
Marcin Roszkowski: wielokrotnie (...) mówiliśmy o tym, że jest to bardzo ważny symboliczny ruch, który powinien zachęcić inne stolice europejskie do takiego działania
Marcin Roszkowski: wielokrotnie (...) mówiliśmy o tym, że jest to bardzo ważny symboliczny ruch, który powinien zachęcić inne stolice europejskie do takiego działaniaFoto: PR24/JW

Mateusz Morawiecki przedstawił dziś "najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich węglowodorów - rosyjskiej ropy, rosyjskiego gazu i rosyjskiego węgla". - Ten plan jest potrzebny, żeby w Europie przyszło otrzeźwienie - powiedział premier Polski. 

Na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Roszkowski mówił o tej decyzji i już na wstępie zaznaczył, że należy pochwalić decyzję naszego rządu. - Wielokrotnie, na antenie Polskiego Radia, ale nie tylko, mówiliśmy o tym, że jest to bardzo ważny, symboliczny ruch, który powinien zachęcić inne stolice europejskie do działania - powiedział. 

"Nie będzie nas to kosztowało więcej"

Podkreślił również, że nie będzie nas to kosztowało więcej, niż nas to kosztuje teraz, ponieważ agresywna wojna na Ukrainie podniosła ceny gazu, węgla, ropy. - Już doświadczamy tej górki spowodowanej wojną. Jest już obecna na rynkach - zaznaczył gość Polskiego Radia 24. 

- Teraz cel polega na tym, żeby przekierować czy fizycznie zdywersyfikować i wprowadzić do Polski gaz, ropę i węgiel z innych kierunków niż Rosja - powiedział i dodał, że z węglem będzie najmniejszy problem, ponieważ polska energetyka, szczególnie państwowa, nie korzysta już z rosyjskiego węgla od dłuższego czasu. - Tutaj chodzi przede wszystkim o gospodarstwa domowe i sektor prywatny. W prosty sposób można wyeliminować to paliwo, kiedy nie ma sezonu grzewczego - zauważył Marcin Roszkowski. 

Powiedział również, że jeśli chodzi o węgiel, to ceny są już bardzo wysokie. - Więc jest to kwestia zwiększenia wolumenu z innych kierunków, takich jak Kolumbia czy Australia - zaznaczył. - Z kolei, jeżeli chodzi o gaz, to też mamy dosyć dobrą sytuację, ponieważ fizycznie dywersyfikujemy się już od dłuższego czasu, budując infrastrukturę - wyjaśnił. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:10 PR24_AAC 2022_03_30-11-33-11.mp3 Marcin Roszkowski: po zmianach nie będziemy płacić więcej niż teraz (Temat dnia/Polskie Radio 24)

Czytaj więcej:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Mirosław Skowron

Gość: Marcin Roszkowski, Instytut Jagielloński  

Data emisji: 30.03.2022

Godzina: 11.33

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem