Na "liście wstydu" wciąż jest wiele firm. Kijów apeluje, by opuściły Rosję
Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych opublikowało listę największych firm, które według stanu na 21 marca "w całości lub częściowo" działają na rosyjskim rynku. Kijów podkreśla, że działalność tych przedsiębiorstw zapewnia Kremlowi wpływy do "budżetu wojskowego" i apeluje, by opuściły Rosję.
2022-03-21, 22:08
Na liście możemy znaleźć między innymi Leroy Merlin, Procter & Gamble, Reiffeisen Bank (który nie wykluczył opuszczenia Rosji), Auchana, Renault, Unilever, Nestle czy Pepsico. Opublikowana przez MSZ Ukrainy grafika opatrzona jest podpisem: "Podatki w Rosji = Śmierci na Ukrainie".
Wywołana przez Rosję wojna na Ukrainie skłoniła wiele zachodnich firm do opuszczenia lub zawieszenia działalności na rosyjskim rynku. Niemniej wiele kontrowersji wzbudza postawa części gigantów, którzy pozostali w Rosji.
Leror Merlin w ogniu krytyki
Ukraińscy pracownicy sieci marketów budowlanych Leroy Merlin domagają się, aby francuska firma wycofała się z Rosji - poinformowała stacja BFM TV. Do tej pory właściciele spółki nie zgodzili się na opuszczenie rosyjskiego rynku, pomimo międzynarodowej presji i ataków rosyjskich wojsk na pracowników Leroy Merlin na Ukrainie. Dodatkowo, firma odłączyła ukraińskich pracowników od komunikacji korporacyjnej, co utrudnia niesienie pomocy potrzebującym i wspieranie obrońców najechanej przez Rosję Ukrainy.
Swoją współpracę reklamową z siecią marketów budowlanych zerwało Polskie Radio.
REKLAMA
Ukraińscy politycy naciskają na Nestle
Inny przypadek to szwajcarskie Nestle. - "Dobre jedzenie - dobre życie" - tak brzmi slogan firmy Nestle. Waszej firmy, która odmawia wycofania się z Rosji. Nawet teraz, gdy Kreml grozi też innym krajom europejskim i stosuje szantaż nuklearny - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu skierowanym do mieszkańców Szwajcarii.
O wycofaniu się Nestle z Rosji rozmawiał z zarządem firmy premier Ukrainy Denys Szmyhal. Spotkał się z odmową. "Płace i podatki finansują państwo terrorystyczne, a to oznacza finansowanie mordowania bezbronnych matek i dzieci. Mam nadzieję, że Nestle zmieni zdanie w tej sprawie" - napisał polityk na komunikatorze Telegram.
Wołodymyr Zełenski skrytykował też francuskiego Auchana. Rzecznik sieci supermarketów stwierdził, że firma jest "nadzwyczaj zaskoczona" jego postawą. Jak stwierdził, Auchan poprzez swoje 40 sklepów na Ukrainie, zatrudniających 6 tys. ludzi, zapewnia nieprzerwane dostawy żywności dla mieszkańców Ukrainy, także w rejonach, w których toczą się działania wojenne.
- Leroy Merlin odciął pracowników z Ukrainy od firmowych informacji
- "Lista wstydu". Te firmy dalej działają w Rosji
Renault zostanie w Rosji?
W Rosji ma pozostać także Renault – wynika z komunikatów firmy, która jest większościowym udziałowcem fabryk AwtoWAZ w Rosji. Niemniej, rosyjski przemysł samochodowy odczuwa zachodnie sankcje, a AwtoWAZ ograniczył działalność. Część pracowników wysłano na urlopy, a niektóre linie produkcyjne będą funkcjonowały w niepełnym wymiarze.
Zachodnie sankcje odczuł także rosyjski rynek odzieżowy. Swoją działalność na terytorium Rosji wstrzymała większość zagranicznych firm. Także sieci spożywcze zawieszają współpracę z rosyjskimi hurtowniami i sklepami. Podobnie zareagowała branża chemiczna i perfumeryjna.
W ocenie części rosyjskich ekonomistów, rosyjski rynek czeka ograniczenie asortymentu i systematycznie rosnące bezrobocie.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
REKLAMA
ms, PAP, IAR
REKLAMA