"Nie możemy oczekiwać, że Pekin nagle zmieni politykę". Ekspert PISM o relacjach rosyjsko-chińskich

- Nie możemy oczekiwać, że Pekin nagle zmieni swoje zdanie oraz politykę wsparcia retorycznego w organizacjach międzynarodowych, a także wobec Rosji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Marcin Przychodniak (PISM). Jak dodał, Chiny próbują prezentować relacje z Moskwą jako element zwykłej współpracy handlowej, którą dotychczas prowadziły i dalej będą prowadzić.

2022-04-03, 16:36

"Nie możemy oczekiwać, że Pekin nagle zmieni politykę". Ekspert PISM o relacjach rosyjsko-chińskich

Dr Marcin Przychodniak opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o bliskich powiązaniach pomiędzy Rosją a Chinami, a także o ścisłej kontroli mediów sprawowanej przez rząd w Pekinie, która umożliwia rosyjskiej propagandzie szybko rozprzestrzeniać się w Państwie Środka. Gość audycji odniósł się także do wideoszczytu pomiędzy Unią Europejską a Pekinem, podczas którego m.in. przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zaapelowała o to, żeby Chiny wpłynęły na Rosję i spróbowały zmienić jej zachowanie.

Jak wskazał gość audycji, "Chińczycy nie chcą być postrzegani jako silny sojusznik Rosji; jako państwo, które pomoże Kremlowi ominąć sankcje czy też jako państwo, które mogłoby ewentualnie dostarczać Moskwie sprzęt lub materiały potrzebne do dalszego prowadzenia wojny". - Chiny próbują prezentować relacje z Rosją jako element po prostu zwykłej współpracy handlowej, którą dotychczas prowadziły i dalej będą prowadzić - ocenił. Przypomniał ponadto, że Pekin odrzuca skuteczność nakładanych sankcji i uważa, że są one "raczej pogarszające, niż poprawiające sytuację".

- Myślę, że chyba nikt do końca ze strony unijnej nie łudził się, że jeden szczyt, apele czy ostrzeżenia, które padły - zwłaszcza ze strony przewodniczącej KE - mogą jakoś znacząco wpłynąć na politykę chińską - skomentował. Jak wskazał, miały one doprowadzić do sytuacji, "w której Chińczycy nie podejmą decydującego kroku i nie przekroczą czerwonej linii, którą byłoby bezpośrednie wsparcie rosyjskiej gospodarki, a także ewentualnie wsparcie w wymiarze militarnym czy wojskowym".

"Nie możemy oczekiwać, że Pekin nagle zmieni politykę"

Ekspert z  PISM dodał ponadto, że "nie powinniśmy się oszukiwać, ponieważ ze strony Chin raczej nie ma możliwości zmiany". - Nie możemy oczekiwać, że Pekin nagle zmieni swoje zdanie oraz politykę wsparcia retorycznego w organizacjach międzynarodowych, a także wobec Rosji - wskazał.

REKLAMA

Jak zaznaczył gość audycji, władze Państwa Środka "kalkulują trochę inaczej". - Nie mogą mówić wprost o tym, jak bardzo im się podoba to, co Rosjanie robią na Ukrainie i jak bardzo to popierają. Główne ostrze retoryczne i główne opinie idą w kierunku oskarżeń wobec Stanów Zjednoczonych oraz NATO jako głównych winowajców wojny. To jest też w tej chwili główny element, który trochę pozwala Pekinowi zyskiwać więcej zrozumienia u Państw Południa - powiedział dr Marcin Przychodniak.

Posłuchaj

Dr Marcin Przychodniak o relacjach rosyjsko-chińskich ("Temat dnia/Polskie Radio 24") 25:34
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

REKLAMA

Czytaj także: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Marcin Przychodniak (PISM)

Data emisji: 3.04.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 15.33

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej