"Wydaje się, że była zbyt agresywna". Prof. Krysiak o podwyżce stóp procentowych
- Lepiej, żeby podwyżki stóp procentowych przeprowadzać mniejszymi krokami, ale częściej. Taka podwyżka ma też sygnalizować, że będzie też kolejna i jej zadaniem jest powstrzymywanie konsumenckich apetytów - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana). Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę stopy procentowe.
2022-04-08, 12:22
Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc. Główna stopa NBP wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że przy podwyżkach stóp procentowych analizowana jest przede wszystkim kwestia inflacja spowodowana wzrostem popytu wewnętrznego, czyli, gdy popyt zaczyna przewyższać podaż, a zatem producenci zwiększają ceny. - Czy mamy do czynienia z taką sytuacją? RPP posiada szczegółowe informacje w tym zakresie. Wydaje się jednak, że ta podwyżka była zbyt agresywna. Lepiej podwyżki przeprowadzać mniejszymi krokami, ale częściej. Taka podwyżka ma też sygnalizować, że będzie też kolejna i jej zadaniem jest powstrzymywanie konsumenckich apetytów. Nie mam pewności, czy mamy do czynienia z nierównowagą podażowo-popytową - powiedział prof. Zbigniew Krysiak.
Podwyżka o 100 punktów bazowych (z 3,5 do 4,5 proc.) była najwyższą od 2000 roku i przełoży się na wyższe raty kredytowe. - Wzrost stóp procentowych przyczynia się do tego, że kredyty stają się bardziej kosztowne. Pieniądze stają się droższe, co redukuje zdolność kredytobiorców do zaciągania kredytów mieszkaniowych. Budżety gospodarstw domowych będą w większym stopniu przeznaczane na spłatę istniejących kredytów hipotecznych, a więc będzie mniej pieniędzy na dobra i usługi. Czynnikiem wysokiej inflacji jest wzrost cen surowców, ropy i gazu. To przekłada się na koszty produkcji. Producenci, aby utrzymać marżę, muszą podwyższać ceny. Mamy więc do czynienia z inflacją kosztową. Nie mamy efektu inflacji jako nadmiaru popytu nad podażą, ale inflację wynikająca ze wzrostu cen produkcji - tłumaczył ekonomista.
Posłuchaj
Pierwsza z cyklu podwyżek stóp procentowych nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc. Ostatni raz stopa referencyjna NBP wynosiła 4,5 proc. w listopadzie 2012 r.
REKLAMA
Następne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym zapadnie decyzja o wysokości stóp procentowych, zaplanowane jest na 5 maja.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: prof. Zbigniew Krysiak (ekonomista)
REKLAMA
Data emisji: 8.04.2022
Godzina emisji: 11.06
PR24
Polecane
REKLAMA