more_horiz

"Agentura wpływu". Prof. Paruch o postawie opozycji po publikacji raportu o przyczynach katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 11:55
- Mieliśmy agenturę wpływu i agentów bezpośrednich, przede wszystkim przyjęcie tezy, że w polskich raportach nie można orzec niczego sprzecznego z orzeczeniami podobnych instytucji rosyjskich - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog (UMCS).
Przewodniczący podkomisji Antoni Macierewicz podczas konferencji prasowej Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem. Warszawa, 11.04.2022. P
Przewodniczący podkomisji Antoni Macierewicz podczas konferencji prasowej Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem. Warszawa, 11.04.2022. P Foto: PAP/Paweł Supernak

Przewodniczący podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz powiedział, że bezpośrednią przyczyną katastrofy samolotu Tu-154 z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie był wybuch w lewym skrzydle. Eksplozję nazwał "aktem bezprawnej ingerencji strony rosyjskiej w statek powietrzny". Podczas prezentacji raportu komisji jej przewodniczący oświadczył, że badania wskazały dokładne miejsce i czas wybuchu.

Prof. Waldemar Paruch komentował zachowanie polskich elit politycznych po katastrofie w Smoleńsku oraz obecnie, po opublikowaniu raportu komisji kierowanej przez Antoniego Macierewicza. Jak ocenił, można mówić o agenturze wpływu. - Dzisiaj ci politycy nie są w stanie milczeć, próbują grać na emocjach społecznych, odwracać nastroje. To jest niewykonalne i robione w fatalnym stylu, to buta i brak pokory oraz nadal brak uznania roli i znaczenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Strona wtedy rządząca, dziś opozycyjna, nie jest w stanie powiedzieć "popełniliśmy błąd", cała nasza polityka zagraniczna była po prostu klęską - mówił gość audycji.

Posłuchaj
10:32 PR24 2022_04_12-10-07-52_Paruch.mp3 Prof. Waldemar Paruch o postawach polityków wobec katastrofy smoleńskiej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej, powiedział, że w ciągu ostatnich trzech lat wiele się zmieniło, jeśli chodzi o kwestię wyjaśnienia przyczyn tej tragedii. "Dzisiaj wiemy, co się stało. Mamy tę odpowiedź, po raz pierwszy pełną, konsekwentną, odpowiadającą na wszystkie pytania, a także zweryfikowaną przez wiele ośrodków, także poza Polską" - mówił Jarosław Kaczyński. Jak zapewnił, w najbliższych dniach i tygodniach będzie ona przedstawiona opinii publicznej. "I to jest ta wielka zmiana, o której chciałem właśnie dzisiaj, w dwunastą rocznicę zbrodni, zamachu, państwu powiedzieć" - dodał.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Waldemar Paruch

Data emisji: 12.04.2022

Godzina emisji: 10.07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także