Wielki Piątek. Ks. Bartołd: rozparte na krzyżu ramiona Jezusa są wołaniem
- Początek wielkopiątkowej liturgii jest bardzo wymowny, ponieważ celebrans oraz asysta liturgiczna w ciszy wchodzą do kościoła, a potem przez chwilę leżą krzyżem przed ołtarzem - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Bartołd, proboszcz warszawskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela.
2022-04-15, 15:49
Triduum Paschalne, czyli z języka łacińskiego - trzy dni, to dla katolików najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym. Istotą święta jest celebracja misterium paschalnego, czyli męki oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się to w Wielki Czwartek, wieczorną mszą, a kończy Niedzielą Wielkanocną.
Liturgia męki pańskiej
Dziś Wielki Piątek, czyli dzień powagi, skupienia, postu i zadumy nad Męką Chrystusa. Dla wiernych jest też dniem wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Jak zaznaczył gość Polskiego Radia 24, po południu we wszystkich kościołach w Polsce odprawiana jest wielkopiątkowa liturgia męki pańskiej.
- Sam początek jest bardzo wymowny, ponieważ celebrans oraz asysta liturgiczna w ciszy wchodzą do kościoła, a potem przez chwilę leżą krzyżem przed ołtarzem. Po modlitwie czytane jest proroctwo o cierpiącym Słudze Jahwe oraz fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa z podziałem na role opis męki pańskiej według świętego Jana - powiedział proboszcz warszawskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela i dodał, że Wielki Piątek nazwany jest również dniem krzyża.
Podkreślił również, że "rozparte na krzyżu ramiona Jezusa są wołaniem - Człowieku zobacz! Co mogę ci więcej pokazać? Powinieneś tylko uwierzyć, że z miłości do Ciebie, to uczyniłem".
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadziła: Magdalena Złotnicka
Gość: Bogdan Bartołd, proboszcz warszawskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela
REKLAMA
Data emisji: 15.04.2022
Godzina emisji: 14:06
nj
REKLAMA