"Kredyt obywatelski w ramach Unii Europejskiej". Dr Anusz o wsparciu dla uchodźców w Polsce

- To, co się wydarzyło w tych ostatnich kilkudziesięciu dniach, uznałbym za kredyt społeczny oraz obywatelski w ramach Unii Europejskiej dla instytucji unijnych. Konieczne są pieniądze na pomoc długofalową dla uchodźców, którzy są przyjmowani w Polsce - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.

2022-04-19, 15:24

"Kredyt obywatelski w ramach Unii Europejskiej". Dr Anusz o wsparciu dla uchodźców w Polsce
Dr Andrzej Anusz. Foto: PR24/AK

Straż Graniczna podała, że od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę do Polski wjechało z tego kraju 2 miliony 838 tysięcy uchodźców. Z kolei premier Mateusz Morawiecki przybył do Lwowa, gdzie otworzył pierwsze miasteczko kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych. Budowa takich osiedli jest inicjatywą polskiego rządu.

Kwestię wsparcia finansowego z Unii Europejskiej dla Polski w związku z napływem uchodźców skomentował na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. - Rzeczywiście już niedługo liczba uchodźców w Polsce sięgnie trzech milionów, zaraz miną dwa miesiące od początku wojny, a UE nie przeznaczyła ani jednego euro na pomoc dla osób uciekających z Ukrainy - powiedział.

- W momencie, kiedy rozpoczęła się ucieczka z bombardowanej Syrii do Turcji, Unia Europejska przelała w pierwszej transzy 3 miliardy euro i w drugiej transzy kolejne 3 miliardy, czyli 6 miliardów na pomoc, która była dużo większa. Natomiast Polacy w sposób bezprecedensowy przyjmują uchodźców, a instytucje unijne chyba uważają, że to jest taki światowy standard - ocenił gość audycji.

"Kredyt obywatelski w ramach UE"

Dr Andrzej Anusz zwrócił uwagę, na fakt, że "nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją". - To, co się wydarzyło w tych ostatnich kilkudziesięciu dniach, uznałbym za kredyt społeczny oraz obywatelski w ramach Unii Europejskiej dla instytucji unijnych. Konieczne są pieniądze na pomoc długofalową dla uchodźców, którzy są przyjmowani w Polsce jak goście - zaznaczył.

REKLAMA

Posłuchaj

Dr Andrzej Anusz o braku unijnej pomocy dla uchodźców (Temat dnia/Gość PR24) 25:34
+
Dodaj do playlisty

Jak podała Marlena Maląg, "prawie 70 tysięcy obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski, uciekając przed wojną, znalazło w naszym kraju zatrudnienie". Najwięcej obywateli Ukrainy podjęło pracę w województwie mazowieckim, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Prawie połowa Ukraińców wykonuje prace proste. 8,5 procent stanowią pracownicy biurowi, a 4 procent specjaliści. Około 14 procent to robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, a ponad 10 procent osób to pracownicy usług i sprzedawcy.

Czytaj również:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

REKLAMA

Gość: dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego)

Data emisji: 19.04.2022

Godzina emisji: 14.33

nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej