Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Prof. Kleiber: mamy do czynienia ze świadomym ludobójstwem

- Mam nadzieję, że zostanie to osądzone w kontekście międzynarodowym, choć nie mamy tu dobrych doświadczeń, takie rzeczy jak Katyń nie zostały rozliczone. Społeczność międzynarodowa nie potrafi się zmobilizować, żeby w takich sprawach zająć zdecydowane stanowisko - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Michał Kleiber ("Wszystko, Co Najważniejsze").

2022-04-23, 19:55

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Prof. Kleiber: mamy do czynienia ze świadomym ludobójstwem
Prof. Michał Kleiber . Foto: PR24

Rosyjscy okupanci wciąż wywożą ciała ofiar z Mariupola. Grzebią je najprawdopodobniej w zbiorowych mogiłach pod miastem. Według najnowszych informacji - Rosjanie próbują zatrzeć ślady swoich zbrodni m.in. w zbombardowanym teatrze w centrum Mariupola.

Prof. Michał Kleiber, komentował zbrodnie popełniane przez Rosjan na Ukrainie. - Putin odwrócił bieg historii. My wszyscy, a szczególności pokolenie urodzone po wojnie, wierzyliśmy, że przynajmniej w tej cywilizowanej części świata, wojny są przeszłością, że będziemy mieli najróżniejsze problemy, które będziemy w miarę zgodnie między sobą załatwiać, ale nigdy nie dojdzie do użycia siły.  Wielu z nas zaliczyło Rosję do tego świata, że będzie to trudny partner, ale o wojnie się nie myślało (…). Jeśli Putin wie wszystko, co się dzieje i kontynuuje tę akcję, to jest rzecz, która wymyka się jakiejkolwiek ocenie - podkreślał i dodał, że nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia ze świadomie prowadzonym ludobójstwem.

Posłuchaj

Prof. Michał Kleiber o zbrodniach rosyjskich na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 24:37
+
Dodaj do playlisty

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Gość audycji dodał, że niektóre kraje Europy, m.in. Niemcy, są w dużej mierze zależne od Rosji. - Widać tu błędy popełniane przez dekady. Tam byłby problem z całkowitym zakazem węglowodorów z Rosji, tu jednak UE ma olbrzymie pole do popisu. Są kraje bardziej i mniej zależne od tych surowców. Od pewnego czasu zgłaszam pomysł stworzenia specjalnego sojuszu, który pomógłby tym krajom w godnym przetrwaniu totalnych sankcji nałożonych na Rosję. UE w takich sprawach powinna pokazywać swoją jedność i solidarność - mówił prof. Michał Kleiber.

REKLAMA

Zobacz także:

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział zerwanie rozmów z Rosją, jeśli żołnierze broniący kombinatu Azowstal w Mariupolu zostaną zabici przez siły rosyjskie. Podczas konferencji prasowej w Kijowie podkreślił również, że nie zgadza się na żadne referenda mające prowadzić do ustanowienia rosyjskich republik na okupowanych terenach.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

REKLAMA

Gość: prof. Michał Kleiber

Data emisji: 23.04.2022

Godzina emisji: 18.06

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej