Niedziela Miłosierdzia Bożego. Bp Jan Sobiło: dziś ostrzał i wojska rosyjskie nie dają nam spokojnie świętować
- Ten rok, ta Pascha i święto Miłosierdzia Bożego wygląda inaczej, wiele osób wyjechało z tych terenów do Polski i na zachodnią Ukrainę, ci którzy pozostali są w napięciu, że w każdej chwili może się rozpocząć atak artyleryjski - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Sobiło, biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski.
2022-04-24, 19:45
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w tym roku, Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc. W Kościołach Prawosławnych oraz Katolickich Kościołach obrządku wschodniego Wielkanoc określana jest jako Woskresienije Christowo czyli Zmartwychwstanie Chrystusa, ale też Zmartwychwstanie Pańskie lub Pascha Chrystusowa.
Bp Jan Sobiło relacjonował sytuację w swojej diecezji, na której terenach cały czas trwają walki. - Dziś ostrzał i wojska rosyjskie, które przygotowują się do ataku, nie dają nam spokojnie świętować, jak podkreślił Ojciec Święty, wybuchy armatnie zagłuszają dźwięk dzwonów wzywających do modlitwy, obwieszczających światu wielką tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego - podkreślił.
Gość audycji mówił o posłudze kapłańskiej na tych terenach. - W naszej świątyni wiele lat świętowaliśmy Noże Narodzenie i Wielkanoc podwójnie, nasi bracia, grekokatolicy wtedy nie mieli swoje świątyni, więc wszystkie święta odprawialiśmy razem. W naszej świątyni zawsze można potkać prawosławnych, grekokatolików, kapłanów i wiernych, Bóg Ojciec nas wszystkich jednoczy - powiedział Bp Jan Sobiło.
Posłuchaj
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
REKLAMA
W pierwszą niedzielę po Wielkanocy, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, przypada oktawa Zmartwychwstania Pańskiego, która wieńczy obchody Misterium Paschalnego Chrystusa. Ten okres w liturgii Kościoła ukazuje tajemnicę miłosierdzia Bożego, która najpełniej objawia się w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.
Różnica w terminie Wielkiejnocy wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty tego święta, co sprawia, że tylko raz na jakiś czas jest ono obchodzone w tym samym terminie zarówno przez katolików, jak i Kościoły obrządku wschodniego. Często Wielkanoc prawosławnych i innych obrządków wschodnich wypada po Wielkanocy w Kościele zachodnim, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Bp Jan Sobiło
Data emisji: 24.04.2022
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA