more_horiz

Memches: Rosja nie jest państwem chrześcijańskim, odwołuje się do sloganów, ale to za mało

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 20:20
- Oskarżanie Ukraińców o faszyzm przez Rosjan jest narracją stalinowską - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Memches, publicysta, znawca wschodniego chrześcijaństwa.
Memches: Rosja nie jest państwem chrześcijańskim, odwołuje się do sloganów, ale to za mało
Memches: Rosja nie jest państwem chrześcijańskim, odwołuje się do sloganów, ale to za małoFoto: pixabay.com

Kreml chce pokazać, że Władimir Putin przebywa wśród ludzi. Państwowe media pokazały jego wizytę w cerkwi, gdzie złożył życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. Pojawiły się jednak komentarze, że po raz kolejny, nagranie przygotowano wcześniej. Czy Rosja to państwo chrześcijańskie? O tym mówił gość PR24.

- Nie jest to chrześcijańskie państwo, to pastwo które odwołuje się do haseł i sloganów, a służby propagandowe operują pewnymi gestami jakim jest np. uczestniczenie prezydenta Rosji w liturgii, ale to za mało, by stwierdzić, że jest to państwo chrześcijańskie. Pytanie, czy cerkiew prawosławna jest wspólnotą prawosławia, która jest jedną ze wspólnot chrześcijaństwa wschodniego - mówił Filip Memches.

"Państwo postmodernistyczne"

Jak podkreślił, pytaniem zasadnym jest też to dotyczące tego, czy cerkiew patriarchatu moskiewskiego nie jest już tylko sektą. Publicysta skłonił się ku tezie o tym, że Rosja to państwo postmodernistyczne, nie ma swoistej doktryny państwowej, jest natomiast zbitka wielu elementów używanych w zależności od danej sytuacji i na potrzeby chwili.

Czytaj także:

Patriarcha Moskwy i Całej Rusi Cyryl I przewodniczył liturgii wielkanocnej w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Krótko po północy zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego złożył wiernym życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. W Boskiej Liturgii, która była transmitowana na żywo przez telewizję w całym kraju, wziął udział także prezydent Władimir Putin. Był tam też mer Moskwy Siergiej Sobianin.


Posłuchaj
23:01 _PR24_AAC 2022_04_24-19-06-27.mp3 Memches: Rosja nie jest państwem chrześcijańskim, odwołuje się do sloganów, ale to za mało ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Filip Memches, publicysta, znawca wschodniego chrześcijaństwa

Data emisji: 24.04.2022

Godzina: 19:06  


Zobacz także

Zobacz także