more_horiz

Mniej rosyjskiej ropy w rafineriach Orlenu. Obajtek: odrobiliśmy nasze zadanie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 11:38
- W rafinerii w Możejkach, od 14 marca, 100 proc. ropy idzie z innego (niż Rosja - red.) kierunku - powiedział w Polskim Radiu 24 prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. - Myśmy odrobili nasze zadanie, zdywersyfikowaliśmy i nadal dywersyfikujemy - wskazał.
Daniel Obajtek
Daniel ObajtekFoto: PolskieRadio24.pl

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przebywa dziś z wizytą na Litwie, gdzie spotka się m.in. z premier Ingridą Šimonyte. W wywiadzie dla Polskiego Radia zaznaczył, że 70 proc. ropy znajdującej się w systemie Orlenu pochodzi spoza kierunku rosyjskiego.

Prace cały czas trwają

- Wszyscy zaczynają od daty wojny, przekonują, że to jest teraz najważniejsze - mówił szef Orlenu o dywersyfikacji dostaw surowców. - My zdawaliśmy sobie z tego doskonale sprawę. Od prawie 5 lat przygotowujemy cały proces dywersyfikacji. Zaczynaliśmy od prawie 100 proc. ropy REPCO z Rosji, a dziś, w całym systemie Orlenu - to Polska, rafineria w Możejkach, dwie rafinerie w Czechach - mamy 70 proc. ropy spoza kierunku rosyjskiego - wyjaśniał szef paliwowego giganta. - Jeżeli mówimy o rafinerii w Możejkach, to od 14 marca 100 proc. ropy idzie z zupełnie innego kierunku - to jest Morze Północne, Nigeria, Angola, Zatoka Perska, USA. Myśmy odrobili nasze zadanie, zdywersyfikowaliśmy i nadal dywersyfikujemy - wskazał.

Jak mówił, prace nad dywersyfikacją cały czas trwają. - To i kwestia logistyki, i kwestia samego przerobu, i dobrania gatunków ropy tak, by rafineria mogła ją przerabiać. Zadanie odrobiliśmy i to jest ważna informacja, dla Polski, ale też dla całego regionu - podkreślił.

Nie tylko dywersyfikacja, także ekologia

Daniel Obajtek w rozmowie z Polskim Radiem podkreślił, że współpraca PKN Orlen z władzami w Wilnie układa się bardzo dobrze. Dzięki temu koncern mógł rozpocząć duże inwestycje na Litwie. - Uruchomiliśmy największy proces inwestycyjny, czyli pogłębiony przerób. Bez tego ta rafineria nie miałaby większej perspektywy. Kupiliśmy bazę w Mockawie (terminal przeładunkowy - red.), rozmawiamy w kwestii energetyki zeroemisyjnej, czyli jesteśmy zainteresowani koncesjami na Bałtyku. Lada chwila zaczniemy budować pierwszą farmę wiatrową na lądzie w Możejkach - powiedział prezes PKN Orlen.

Dodał, że koncern pracuje też nad zielonym wodorem i kolejne inwestycje są w tym zakresie przygotowywane. Daniel Obajtek zaznaczył, że to nie tylko biznes, ale też zabezpieczenie bezpieczeństwa paliwowego w regionie.


Posłuchaj
06:55 Obajtek-okokPR24_mp3 2022_04_25-11-51-55.mp3 Daniel Obajtek: odrobiliśmy zadanie z dywersyfikacji dostaw ropy do systemu Orlenu ("Temat dnia/ Gość PR24")

 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Kamil Zalewski

Gość: Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen)

Data emisji: 25.04.2022

Godzina emisji: 10.55


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem