more_horiz

Dr Sokała: Polska jest ważnym elementem międzynarodowej koalicji, która wywiera nacisk na Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 11:25
- Musimy zdawać sobie sprawę z naszego realnego potencjału. Jesteśmy krajem dużym i ważnym, ale nie na tyle, żeby samodzielnie zmienić politykę niemiecką. Natomiast jesteśmy ważnym elementem międzynarodowej koalicji, która te naciski na Niemców wywiera - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Witold Sokała, zastępca dyrektora Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Dr Witold Sokała: Polska jest ważnym elementem międzynarodowej koalicji, która wywiera nacisk na Niemcy ws. Ukrainy
Dr Witold Sokała: Polska jest ważnym elementem międzynarodowej koalicji, która wywiera nacisk na Niemcy ws. UkrainyFoto: Belikova Oksana/Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki dziś udał się z wizytą roboczą do Niemiec. W Berlinie prezes Rady Ministrów spotka się m.in. z kanclerzem Olafem Scholzem i przedstawicielami niemieckiego biznesu. Rozmowy mają dotyczyć wzmocnienia unijnych sankcji wobec Rosji, premier ma też namawiać władze w Berlinie do zwiększenia dostaw uzbrojenia na Ukrainę.

Na antenie Polskiego Radia 24 zastępca dyrektora Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach mówił o tej wizycie i polityce Niemiec. 

"Business as usual"

- To właśnie część wielkiego niemieckiego biznesu jest tą częścią niemieckich elit, które zachowują największy sceptycyzm wobec pomagania Ukrainie. Oni najbardziej liczą na powrót do tzw. business as usual z Rosją, bez względu na to, jaka tak naprawdę jest Rosja. Nieważne czy jest bandycka, demokratyczna i czy napada na swoich sąsiadów - powiedział dr Witold Sokała. 

Zaznaczył, że jednak ewidentnie widać, iż "polityka niemieckiego biznesu jest w tej chwili w odwrocie". - Jest to kwestia ogromnego nacisku niemieckiej, europejskiej i światowej opinii publicznej. Ci nadmiernie pragmatyczni przedstawiciele niemieckich elit zrozumieli, że jest to droga do nikąd i nie da się wbrew pewnym elementarnym zasadom robić biznesu z Rosją - wyjaśnił. 

Potencjał Polski 

- Musimy zdawać sobie sprawę z naszego realnego potencjału. Jesteśmy krajem dużym i ważnym, ale nie na tyle, żeby samodzielnie zmienić politykę niemiecką - zaznaczył dr Witold Sokała. 

Dodał, że "natomiast jesteśmy ważnym elementem międzynarodowej koalicji, która te naciski na Niemców wywiera". - Myślę, że bardzo dobrze, iż polski premier wpasował się w chór namawiający Niemców do zmiany swojej polityki - powiedział. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:35 PR24_AAC 2022_04_26-10-33-35.mp3 Dr Witold Sokała: Polska jest ważnym elementem międzynarodowej koalicji, która wywiera nacisk na Niemcy ws. Ukrainy (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Witold Sokała, zastępca dyrektora Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

Data emisji: 26.04.2022

Godzina: 10:33

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem