more_horiz

Kreml wstrzymuje dostawy gazu. Dr Bonikowska: Rosja przestała być wiarygodnym partnerem biznesowym

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 12:30
- Rosji wydaje się, że jak będzie szantażować, to jest jej źródło siły. Tak naprawdę jest to źródło jej słabości, ponieważ Federacja Rosyjska utraciła teraz całkowicie zaufanie nie tylko w sferze politycznej, ale także biznesowej - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych). 
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

Gazprom w środę  (27.04) od godziny 8 czasu polskiego całkowicie wstrzymał dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka informowała, że powodem jest odrzucenie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) płatności za gaz w rublach.

Posunięcie władz Federacji Rosyjskiej skomentowała dr Małgorzata Bonikowska

- Rosji wydaje się, że jak będzie szantażować, to jest jej źródło siły. Tak naprawdę jest to źródło jej słabości, ponieważ Federacja Rosyjska utraciła teraz całkowicie zaufanie nie tylko w sferze politycznej, ale także biznesowej. Zachodowi długo się wydawało, że z politycznego punktu widzenia Rosja jest coraz trudniejszym partnerem, jednak w biznesie "możemy robić z nią interesy nawet w obszarach strategicznie istotnych jak surowce energetyczne" - przypomniała. 

Współpraca z Rosją już niemożliwa

Jak stwierdziła gość audycji, teraz okazuje się, że Putin wprost używa surowców energetycznych i kontraktów na nie jako broni, źródła zastraszania, elementu gry politycznej.  - Myślę, że jest to absolutnie nieakceptowalne dla Zachodu. To jest wykluczenie Rosji nie tylko z sektora energetycznego dla Europy, tylko w ogóle z myślenia, że biznes z Federacją Rosyjską jest neutralny politycznie. To jest pierwszy skutek. Nie jest on oczywiście natychmiastowy - dodała. 

W ocenie prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych "w dłuższej perspektywie Rosji przyniesie to naprawdę negatywne skutki i utratę zaufania partnerów biznesowych na Zachodzie. To jest nóż w plecy gospodarce rosyjskiej".

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
22:41 PR24_mp3 2022_04_30-11-07-03.mp3 Dr Małgorzata Bonikowska o wstrzymaniu dostaw gazu przez Rosję ("Temat dnia/Gość PR24")
 
* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Błażej Prośniewski 

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 30.04.2022

Godzina emisji: 11.07

kmp

Zobacz także

Zobacz także