more_horiz

"Badacze sondażowi rzadko widzą takie wyniki". Dr Motrenko o nastawieniu Polaków do uchodźców z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 09:20
- Centrum Badania Opinii Społecznej na przełomie marca i kwietnia przeprowadziło sondaż, z którego wynika, iż na pytania dotyczące przyjmowania uchodźców z Ukrainy ponad 90 proc. Polaków - w tym ponad połowa w sposób zdecydowany - uważa, że należy ich przyjmować - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jakub Motrenko, socjolog.
Dr Jakub Motrenko: badacze sondażowi rzadko widzą takie wyniki
Dr Jakub Motrenko: badacze sondażowi rzadko widzą takie wynikiFoto: PAP/Alena Solomonova

Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło już 3,076 mln uchodźców z Ukrainy. W związku z tymi danymi dr Jakub Motrenko w Polskim Radiu 24 mówił o postawie Polaków wobec tego kryzysu. 

- Owszem, 3 miliony osób przekroczyło polską granicę, jednak mamy świadomość tego, że część z tych osób pojechała dalej, a inni wracają na Ukrainę - powiedział socjolog.

Dodał, że obecnie "widzimy, że od początku kwietnia ta dynamika migracji znacząco się zmniejszyła". - Mamy do czynienia z sytuacją, w której taka sama liczba osób wyjeżdża do Polski i wraca na Ukrainę - wyjaśnił dr Jakub Motrenko.

Nastawienie Polaków

- Natomiast jeżeli spojrzymy na polskie społeczeństwo i badania sondażowe, to można powiedzieć, że badacze sondażowi rzadko widzą takie wyniki - stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Doprecyzował, że "Centrum Badania Opinii Społecznej na przełomie marca i kwietnia przeprowadziło sondaż, z którego wynika, iż na pytania dotyczące przyjmowania uchodźców z Ukrainy ponad 90 proc. Polaków - w tym ponad połowa w sposób zdecydowany - uważa, że należy ich przyjmować - powiedział. 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:39 PR24_AAC 2022_05_01-08-36-03.mp3 Dr Jakub Motrenko: badacze sondażowi rzadko widzą takie wyniki (Temat dnia/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: dr Jakub Motrenko (socjolog, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 01.05.2022

Godzina emisji: 8.35

nj

Zobacz także

Zobacz także