more_horiz

Echa kontrowersyjnej wypowiedzi Franciszka. Prof. Szeremietiew: ufam, że słowa papieża nie zaszkodzą Kościołowi

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 13:30
- Martwię się bardzo, że to nie Benedykt XVI ani Jan Paweł II są na czele Kościoła Katolickiego, tylko argentyński duchowny, który nie rozpoznaje tego, co dzieje się w świecie. Ma inne doświadczenia, niż miał papież Polak, który żył w PRL-u i wiedział doskonale, czym jest komunizm i czym jest Rosja - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew (ekspert ds. wojskowości, nauczyciel akademicki, były wiceminister obrony narodowej). 
Prof. Romuald Szeremietiew
Prof. Romuald SzeremietiewFoto: PR24/AK

Według Franciszka jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę i postawy Putina mogła być "polityka NATO w stosunku do Rosji". - To złość - nie wiem, czy została sprowokowana, ale może tak ułatwiona -  powiedział włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera".

Odnosząc się do tego wywiadu, prof. Romuald Szeremietiew stwierdził, że sytuacja ta przypomina czasy, w których Watykan nie wspierał naszych powstańczych wysiłków. - Pamiętajmy, że wspierało duchowieństwo polskie, wielu księży - dodał. 

Według gościa audycji podobnie jest teraz na Ukrainie. - Ukraińcy mają duchowieństwo, które popiera walkę. Sytuacja się spolaryzowała - zauważył.     

Komentując słowa papieża, były wiceminister obrony narodowej przyznał, że "ma duży kłopot, bo jest bardzo wierny Kościołowi". - Jestem katolikiem, a musiałbym mówić niedobrze o głowie mojego kościoła, czyli o papieżu.  

- Mam nadzieję, że to, co robi papież Franciszek (w moim domu ciągle nazywany Bergoglio), nie zaszkodzi za bardzo Kościołowi, mam nadzieję, że Pan Bóg wie, co z tym fantem zrobić - podsumował. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:19 PR24_mp3 2022_05_03-11-33-16.mp3 Prof. Romuald Szeremietiew o kontrowersyjnej wypowiedzi Franciszka ("Temat dnia/Gość PR24")

 

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Romuald Szeremietiew (ekspert ds. wojskowości, nauczyciel akademicki, były wiceminister obrony narodowej)

Data emisji: 03.05.2022

Godzina: 11.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem