more_horiz

Jedna lista wyborcza opozycji? Prof. Drzonek: to korzystne rozwiązanie tylko dla PO

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 10:30
- Opozycja może rozważać wariant, w którym z PO wychodzi Rafał Trzaskowski ze znaczącą grupą polityków samorządowych, ale PSL czy Polska 2050 nie powinny myśleć o przyklejaniu się do kogokolwiek - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego. 
Jedna lista wyborcza na opozycji? Prof. Drzonek wyjaśnia kto mógłby na tym pomyśle stracić
Jedna lista wyborcza na opozycji? Prof. Drzonek wyjaśnia kto mógłby na tym pomyśle stracićFoto: PAP/ARCH/Radek Pietruszka

Gość PR24 mówił o tym co robi w ostatnich dniach Donald Tusk. Lider PO był w środę (4.05) na Lubelszczyźnie. Przekonywał obywateli do pomysłu podwyżek w budżetówce nawet o 20 proc. Jak podkreślają ekonomiści, jeśli pomysł wszedłby w życie, napędziłby inflację w kraju.

Zdaniem politologa natomiast, obecnie żadna kampania wyborcza nie toczy się, ale moment możliwości przejęcia władzy przez obecną opozycję w Polsce zbliża się nieuchronnie. Ponieważ z kalendarza wyborczego wynika jasno, że będzie to przyszły rok, stąd agitacja partyjna postępuje.

"Jedna lista wyborcza?"

- Natomiast postulat 20-procentowej podwyżki w sferze budżetowej, jak przypominają ekonomiści, byłby dramatycznym krokiem i napędziłby inflację. W interesie PO natomiast i samego Donalda Tuska, byłoby dobrze utworzyć jedną listę wyborczą, bo to przesądzałoby z góry, kto zostałby premierem w razie ewentualnej wygranej - powiedział prof. Maciej Drzonek.

Zauważył, że nie byłoby to jednak korzystne dla innych, mniejszych ugrupowań politycznych poza PO. Dodał, że PSL, Polska 2050 czy SLD samodzielnie mogą przekroczyć próg wyborczy, nie mają więc interesu w tym, by "przyklejać" się do większego partnera. Wspólna lista wyborcza nie gwarantuje również zwycięstwa.

Czytaj także:

- Najmniej zainteresowanym budowaniem wspólnej listy wyborczej powinien być Szymon Hołownia, a jeśli chciałby zobaczyć swoją przyszłość w przeciwnej konfiguracji, powinien spojrzeć na Ryszarda Petru, który nie jest już politykiem, a który stworzył w pewnym czasie pierwszą siłę polityczną w kraju, dziś jednak już nie istnieje - mówił politolog.


Posłuchaj
09:11 _PR24_AAC 2022_05_05-07-48-54.mp3 Jedna lista wyborcza na opozycji? Prof. Drzonek wyjaśnia kto mógłby na tym pomyśle stracić ("Gość PR24")

***

Audycja:  "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: prof. Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego

Data emisji: 05.05.2022

Godzina: 07:48 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem